سیاست

نشست وزیران دفاع ناتو در مورد افغانستان؛ طالبان را پاسخگو می سازیم

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو پس از نشست وزیران دفاع این سازمان گفت در حال رایزنی برای ساخگو ساختن طالبان در قبال تعهداتشان در قبال جامعه جهانی هستند.

وی روز گذشته افزود ناتو و شرکایش تلاش می کنند طالبان را پاسخگو بسازند.

دبیر کل ناتو با اشاره به تعهدات طالبان با امریکا در توافق‌نامه دوحه گفت: «اکنون ما با متحدان و شرکای ناتو رایزنی می‌کنیم که چگونه طالبان را به حساب‌دهی به انجام تعهدات‌شان وادار سازیم تا اجازه ندهند افغانستان یک‌بار دیگر به لانه تروریستان بین‌المللی مبدل شود، حقوق بشر را رعایت کنند و به کسانی که زندگی‌شان در خطر است، اجازه خروج از افغانستان بدهند.»

دبیر کل ناتو همچنین افزود این سازمان روی خروج افغان‌هایی که زندگی‌شان در خطر است و نیز جابه‌جایی افغان‌هایی که به خارج انتقال یافته‌اند، کار می‌کند.

لوید آستین؛ وزیر دفاع امریکا نیز در سخنان خود به خبرنگاران از خروج سریع افغان‌های همکار نیروهای خارجی از افغانستان اطمینان داد.

او تصریح کرد: «ما به کار خود ادامه می‌دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که افغان‌هایی که با ما همکاری کرده‌اند، فرصت خروج را بیابند؛ ما در گام نخست در ۱۷روز ۱۲۴ هزار افغان را از افغانستان بیرون کشیدیم. ما به خاطری موفق به این کار شدیم که در این ارتباط، شرکا و متحدان شامل در این روند ما را کمک کردند.»

نیروهای امریکایی و ناتو در ۳۱ آگست و ۱۶ روز پس از سقوط افغانستان به دست طالبان به طور کامل افغانستان را ترک کردند؛ اما هزاران تن از شهروندان خارجی و همکاران افغان این نیروها هنوز در افغانستان باقی مانده‌اند. هرچند پس از تسلط کامل افغانستان به دست طالبان و خروج نیروهای خارجی هم دست‌کم هفت پرواز تخلیه از کابل به مقصد دوحه انجام گرفت؛ اما مقام‌های امریکایی گفته‌اند که هنوز همکاران نیروهای خارجی با خانواده‌های‌شان در این کشور باقی مانده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا