• انتشار: ۴ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۰:۵۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 66549
پرینت

نشست همسایگان افغانستان فردا در تهران آغاز می شود؛ طالبان حضور ندارند

نشست کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه در حالی قرار است فردا در تهران پایتخت ایران برگزار شود که نمایندگان طالبان در این نشست حضور ندارند. کمک به تحقق آراده مردم افغانستان از اهداف این نشست بیان شده است.

نشست وزرای خارجه شش کشور همسایه افغانستان به اضافه فردا چهارشنبه در تهران پایتخت ایران برگزار می شود.

به نقل از ایرنا، قرار است رئیس جمهور ایران این مراسم را افتتاح کند.

طالبان اما در نشست فردا حضور ندارند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزرات امور خارجه ایران، امروز سه شنبه در یک نشست خبری گفت:« اجلاس وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان فردا با حضور شش کشور همسایه افغانستان به اضافه روسیه به‌صورت حضوری برگزار می‌شود.»

به گفته او، وزیران خارجه ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و پاکستان به‌شکل حضوری و وزیران خارجه چین و روسیه به‌صورت آنلاین در این نشست حضور خواهند داشت.

او هم‌چنان گفت سفیران کشورهای ‌مزبور هم فردا در این نشست حضور خواهند داشت.

خطیب‌زاده گفت چند ساعت از این جلسه به‌شکل محتوایی ادامه می‌یابد و تلاش می‌شود بیانیه‌ای به اجماع کشورهای همسایه برسد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران از جانب دیگر گفت فردا دبیرکل سازمان ملل هم پیامی به این نشست صادر خواهد کرد.

او افزود: «فردا نگاه‌ها به تحقق اراده مردم افغانستان و آینده این کشور معطوف خواهد بود. آن‌چه مردم افغانستان از کشورهای مثل جمهوری اسلامی ایران انتظار دارند، این است که کمک کنند اراده آن‌ها محقق شود. ما امروز میزبان چهار میلیون افغانستانی هستیم که بسیاری از آن‌ها از نخبه‌گانی هستند که با ما صحبت می‌کنند و انتظارات‌شان را بیان می‌کنند. مردم افغانستان در داخل افغانستان هم همین صدا را دارند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران هم‌چنان گفت هیأت حاکمه افغانستان باید گوش شنوایی برای شنیدن اراده و خواست مردم افغانستان داشته باشد و در این صورت قطعاً می‌تواند به‌عنوان یک هیأت حاکمه مسوول، خود را نشان بدهد.

او خاطرنشان کرد طالبان باید برای ایجاد یک دولت پایدار و فراگیر متشکل از همه اقوام و قومیت‌ها در افغانستان، زمینه‌سازی کنند.

پیش از این، نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه بدون روسیه به میزبانی پاکستان به‌صورت آنلاین برگزار شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.