اقتصاد

نشست مشترک اتاق های تجارت ایران و افغانستان برای بررسی مشکلات تاجران

روسا و اعضای اتاق بازرگانی و تجارت ایران و افغانستان روز گذشته سه شنبه (30 قوس) نشست آنلاینی برای بررسی مشکلات بازرگانان دو کشور برگزار کردند.

در این نشست آنلاین، روسا و اعضای اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان و ایران، شماری از روسای اتاق های ولایتی افغانستان و ایران، جمعی از تاجران و مسئولان اتحادیه های بارچالانی بین المللی افغانستان اشتراک داشتند.

توکل احمدیار رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌ گذاری افغانستان از نقش عمده روابط تجاری میان جمهوری اسلامی ایران و افغانستان صحبت کرد و گفت که اداره آنها برای گسترش تجارت میان دو کشور تلاش خواهد کرد.

غلام حسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز گفت که سکتور خصوصی این کشور با بخش خصوصی افغانستان جهت همکاری آماده است.

او با بیان اینکه هر دو کشور باید نیازهای بازار خود را به صورت دو جانبه حل کنند، افزود باید همچنین تلاش شود تا از پتانسیل‌های موجود مهندسی ایران در جهت استخراج معادن افغانستان استفاده گردد.

در همین حال، محمدیونس قاضی‌زاده رئیس اتاق و سرمایه ‌گذاری هرات نیز گفت ایران یکی از همسایگان خوب افغانستان در عرصه تجارت و سرمایه‌ گذاری محسوب می‌شود و در سال‌های گذشته بر اساس روابط نیک تجاری، حجم وسیعی از مبادلات میان دو کشور صورت گرفته است.

او همچنین گفت بخاطر از بین بردن برخی چالش‌ها بر سر راه تجارت دو کشور نیاز است تا کمیته‌های اقتصادی مانند گذشته فعالیت خود را ادامه دهند.

وی افزود در حال حاضر به دلیل برخی مشکلات در ماه‌های گذشته در مرز دو طرف، حجم مبادلات کاهش یافته و نیز میکانیزم مشخصی برای ورود بازرگانان در مرز وجود ندارد و تاجران و سرمایه ‌گذاران ساعت‌ها در انتظار می‌مانند.

سیدجان آقا صادقی رئیس کمیته نفت و گاز اتاق تجارت و سرمایه‌ گذاری افغانستان و عضو هیات مدیره اتاق ولایتی هرات نیز گفت: «نیاز است تا بخاطر ایجاد سهولت‌های بیشتر، جلو انحصار مواد سوختی گرفته شود و همچنین سهولت‌های لازم برای تجار موادسوختی داده شود.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا