• انتشار: ۲۲ جوزا ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۰:۳۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 59258
پرینت

نشست علمای افغانستان و پاکستان به پایان رسید/طرفین جنگ برای ختم خونریزی به توافق برسند

در اعلامیه کنفرانس علمای افغانستان و پاکستان، اعمال خشونت‌‌آمیز علیه غیرنظامیان در افغانستان “مغایر اصول اسلامی” خوانده شد و شرکت کنندگان ضمن حمایت از روند صلح افغانستان از طرفین منازعه خواسته‌اند برای ختم جنگ و خون‌ریزی به توافق برسند.

کنفرانس روحانیون و مقام‌های کشورهای افغانستان و پاکستان به میزبانی سازمان رابطه عالم اسلامی، با نشر اعلامیه‌ای به کار خود پایان داد.

در اعلامیه این کنفرانس، اعمال خشونت‌‌آمیز علیه غیرنظامیان در افغانستان “مغایر اصول اسلامی” خوانده شد و شرکت کنندگان ضمن حمایت از روند صلح افغانستان از طرفین منازعه خواسته‌اند برای ختم جنگ و خون‌ریزی به توافق برسند.این نشست دیروز در شهر مکه برگزار شد.

ریاست این نشست را وزیر حج، ارشاد و اوقاف افغانستان و وزیر امور اسلامی و هماهنگی بین ادیان پاکستان به عهده داشتند. در اعلامیه پایانی این کنفرانس از طرفین درگیر منازعه خواسته شده تا از فعالیت‌های تحریک‌کننده خودداری کنند و به یک راه حل مناسب دست یابند.”

نشست مکه افراطی‌گری و تروریسم از جمله خشونت علیه غیرنظامیان و حملات انتحاری را محکوم کرد.

این اولین نشست در رابطه با صلح افغانستان به میزبانی عربستان سعودی است.

پیش از این نقش عربستان در روند صلح افغانستان کم رنگ بود. عالمان دینی که در این کنفرانس شرکت کرده‌ بودند بر اهمیت نقش عربستان در ایجاد هم‌آهنگی میان علمای افغانستان و پاکستان تأکید کردند.

شیخ محمدعبدالکریم العیسی، رئیس سازمان روابط کشورهای اسلامی گفت: دیگر بهانه‌ای برای ادامه جنگ در افغانستان باقی نمانده است.

قاسم حلیمی، وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان نیز از آمادگی کشورش برای یک اجماع کامل برای پایان درگیری ها تاکید کرد.

رضوان سعید شیخ، سفیر پاکستان در سازمان کشورهای اسلامی گفت: نیاز است تا صلحی که در افغانستان بوجود می‌آید همه‌شمول باشد.

بلال اکبر، سفیر پاکستان در عربستان گفت اسلام‌آباد تلاش دارد تا اتفاق‌های دهه ۹۰ میلادی در افغانستان تکرار نشود.

گروه طالبان در این نشست شرکت نداشت. این گروه گفته که این کنفرانس جنبه سیاسی دارد و به سفارش دولت افغانستان برگزار شده است.

مشخص نیست که طالبان به توصیه اعلامیه پایانی این نشست عمل خواهند کرد و یا خیر.

با از سرگیری مذاکرات بین هیأت‌های افغانستان و طالبان، دولت افغانستان در تلاش برای اجماع نیرومندتری است تا طالبان را به آتش‌بس وادار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.