• انتشار: ۲۹ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۶:۰۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 68483
پرینت

نشست طالبان با هیات ترکمنستان در ولایت هرات و صحبت روی مسایل دو جانبه

نشست همکاری های اقتصادی و امنیتی میان هئیت بلند پایه ترکمنستان و مقام های طالبان امروز (شنبه ۲۹ عقرب) در ولایت هرات برگزار گردید.

اعضای این نشست را معاونان و نمایندگان ارشد وزارت ها، مسئولان امنیتی، مسئولان اتاق تجارت و اتاق صنایع و معادن طرفین تشکیل دادند.

در آغاز این نشست مولوی «نوراحمد اسلام جار» والی طالبان برای هرات ضمن قدردانی از سفر سفر هئیت ترکمنستان به ولایت هرات، گفت ترکمنستان کشوری دوست و مورد اطمینان برای افغانستان است.

وی با تاکید بر تقویت همکاری ها میان دو کشور بر ضرورت آغاز کار عملی پروژه تاپی نیز تاکید کرد.

از سوی دیگر حاجی محمد عیسی، وزیر معادن و پترولیم طالبان پیرامون پیشینه ارتباطات نیک و بی طرفی ترکمنستان در رابطه به تحولات افغانستان صحبت نمود و بر تقویت بیشتر روابط میان دو کشور تاکید کرد.

وزیر معاون و پترولیم طالبان، افزود که مشکلات فراراه آغاز کار عملی پروژه تاپی رفع شده و با استملاک زمین، کار عملی این پروژه آغاز خواهد شد.

او همچنین در این زمینه خواهان همکاری کشور ترکمنستان گردید.

این مقام امارت اسلامی طالبان همچنین گفت که افغانستان آماده همکاری ترانزیتی در قسمت صادرات اموال تجارتی ترکمنستان به کشورهای پاکستان و هندوستان نیز می باشد.

در همین حال «خواجه عوضوف»، سفیر ترکمنستان در کابل که رهبری هیات ترکمنی را بر عهده دارد ضمن قدردانی از دعوت افغانستان برای برگزاری این نشست، بر افزایش همکاری ها میان دو کشور تاکید کرد.

او گفت که کشورش در راستای استحکام روابط سیاسی و اقتصادی با افغانستان تلاش خواهد کرد.

سفیر ترکمنستان همچنین در قسمت آغاز کار عملی پروژه خط آهن، تاپی و برق اعلام همکاری نمود.

در حال حاضر کمیته های صنعت، امنیتی و سرحدی، خط آهن، تاپی، و کمیته تجارتی و اقتصادی متشکل از هئیت دو طرف، تحقیقات خود را روی پروژه های مختلف و توافقات در این زمینه آغاز کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.