• انتشار: ۱۳ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۱:۰۸
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 30254
پرینت
وزارت خارجه روسیه

نشست صلح مسکو ۱۸ عقرب برگزار می شود

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که دومین کنفرانس صلح افغانستان در مسکو نهم نوامبر برابر با ۱۸ عقرب برگزار خواهد شد.

به گزارش رها، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که دومین کنفرانس صلح افغانستان در مسکو ۱۸ عقرب برگزار می شود.
کنفرانس صلح مسکو در سطح معاونان وزرای خارجه و نمایندگان ویژه کشورهای ذی دخل در حل و فصل مساله افغانستان برگزار می شود.
وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرده است: دعوت نامه هایی برای شرکت در این کنفرانس به کشورهای افغانستان، ایران، هند، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و آمریکا ارسال شده است و رئیس جمهوری افغانستان تصمیم گرفته که هیأت عالیرتبه ای از شورای صلح این کشور برای شرکت در کنفرانس صلح به مسکو اعزام کند.
وزارت خارجه روسیه تأکید کرده است که برای نخستین بار در نشست بین المللی در چنین سطحی هیأتی از دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر شرکت خواهد کرد.
گفتنی است که دومین نشست صلح افغانستان قرار بود طبق برنامه، ۱۳ سنبله امسال برگزار شود و برای نخستین بار نماینده ای از طالبان نیز در آن شرکت کند اما به درخواست اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان به تعویق افتاد.
برخی منابع غربی اعلام کردند که روسیه بدون رضایت افغانستان نشست صلح مسکو را برگزار می کند.
کنفرانس صلح افغانستان در مسکو سال ۲۰۱۷ بر اساس رایزنی شش جانبه روسیه، ایران، افغانستان، پاکستان، چین و هند تأسیس شد و نخستین دور آن ماه ثور سال گذشته برگزار شد.
این درحالی است که مذاکرات صلح مسکو تاکنون دوبار به تأخیر افتاده و دولت افغانستان تاکنون برای شرکت در این نشست اعلام آمادگی نکرده است و گفته است که شرکت در این نشست را بررسی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.