• انتشار: ۱۹ اسد ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۸:۰۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 61496
پرینت

نشست صلح در مورد افغانستان با حضور داکتر عبدالله در قطر آغاز می شود

سخنگوی شورای عالی مصالحه می‌گوید، عبدالله عبدالله؛ رییس این شورا در راس یک هیات در قطر حضور دارد و قرار است تا لحظات دیگر در اولین نشست در مورد صلح افغانستان اشتراک کند.

فریدون خزون در توییتی نوشته است اولین نشست با اشتراک وزیر خارجه قطر و نماینده‌های ویژه کشورها برای افغانستان برگزار می‌شود.

او گفته است هیات جمهوریت پیام خود را به کشورهای منطقه و جهان ارایه خواهد کرد.

قرار است طی سه روز آینده دو نشست در مورد صلح افغانستان در دوحه برگزار شود.

گزارش شده در این نشست‌ها امریکا، قطر، سازمان ملل متحد، روسیه، چین، انگلستان، ایران، پاکستان، ترکیه و ازبکستان اشتراک می‌کنند.

در این زمینه وزارت خارجه امریکا گفته است زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه این وزارت در امور صلح افغانستان برای اشتراک در این نشست‌ها به قطر رفته است و او در دوحه، طالبان را برای توقف جنگ و خشونت در افغانستان زیر فشار خواهد گرفت.

این وزارت افزوده‌است: «زلمی خلیلزاد در جریان چندین جلسه که از قبل برنامه‌ریزی شده، روی کاهش خشونت‌ها، آتش‌بس و همچنین این تعهد که حکومت تحمیلی از راه زور قابل قبول نخواهد بود، تأکید خواهد کرد.»

وزارت خارجه امریکا همچنین از کشتار غیرنظامیان و نقض حقوق بشر در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته‌است که تنها راه رسیدن به صلح در افغانستان گفتگو است و ایالات متحده در این زمینه برای رسیدن به توافق سیاسی به کارش با تمام طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ادامه خواهد داد.

این نشست‌ها همزمان با تشدید حملات طالبان بر مراکز شهرها برگزار می‌شود. این گروه با افزایش حملات در روزهای اخیر توانسته‌است چندین مرکز شهر را در غرب و شمال کشور تصرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.