سیاستِتیتر یک

نشست شورای امنیت درباره افغانستان: طالبان به تشکیل دولت همه شمول تن دهد

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه (۱۱ حوت) با برگزاری نشستی فوق العاده برای بررسی اوضاع افغانستان بر لزوم تشکیل دولتی همه شمول در افغانستان تاکید کردند.  

سخنرانان در این نشست فوق العاده، از امارت اسلامی طالبان خواستند تا ضمن تشکیل دولت همه شمول به حقوق شهروندان افغانستان به ویژه زنان احترام بگذارند.

خانم دیبورا لاینز رئیس دفتر یوناما (ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان) در این نشست همچنین از فعالیت های اداره تحت رهبری اش طی بیش از شش ماه گذشته در افغانستان سخن گفت.

وی گفت که یوناما طی این مدت توانسته به بیش از ۲۰ میلیون شهروند نیازمند افغانستان رسیدگی کند و به آنها کمک رسانی نماید.

وی ضمن قدردانی از کشورهای کمک کننده در این راستا، اما تاکید کرد که کمک چاره راه نیست و باید ساختاری برای خودکفایی اقتصادی در افغانستان ایجاد گردد.

خانم لاینز افزود سازمان ملل طی این مدت تنها توانسته که بحران انسانی را در افغانستان به عقب بیاندازد.

نماینده سازمان ملل در افغانستان همچنین در سخنرانی اش به مسایل دیگر پرداخت و گفت چالش های دیگری به شمول نقض حقوق بشر، برخورد با فعالان، قتل ها و ناپدید شدن ها همچنان در افغانستان وجود دارند.  

گفتنی است با وجود بیش از شش ماه از حاکمیت مجدد امارت اسلامی بر افغانستان تاکنون هیچ کشوری آنها را به رسمیت نشناخته و تشکیل دولت همه شمول به نمایندگی از تمامی جناح ها و اقوام، رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و مبارزه با تروریسم را از جمله پیش شرط های رسمیت برای طالبان عنوان کرده اند.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. تالبان بدتر ازداعش است طالبان خودش داعش است عملی که تالبان انجام مدهد از عملی داعش هچ فرق ندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا