سیاست

نشست سازمان ملل برای جذب ۶۰۰ میلیون دالر کمک برای افغانستان

سازمان ملل متحد گفته است که مقام های ارشد این سازمان امروز (دوشنبه ۲۲ سنبله) در جنوای سوئیس گرد هم می آیند تا بتوانند برای جلوگیری از بروز یک بحران انسانی در افغانستان ۶۰۰ میلیون دالر کمک جمع آوری کنند.

در این نشست شماری از مقام های ارشد سازمان ملل به شمول آنتونیو گوترش سرمنشی این سازمان، «پیتر مورر» رئیس کمیته صلیب سرخ و نمایندگانی از کشورها به شمول «هایکو ماوس» وزیر خارجه آلمان اشتراک خواهند کرد.

گفته می شود یک سوم از مبلغ ۶۰۶ میلیون دالری که قرار است جمع آوری گردد توسط سازمان «برنامه جهانی غذا» در افغانستان به مصرف برسد. این سازمان چندی پیش در یک آمارگیری متوجه شد که حدود ۹۳ فیصد از ۱۶۰۰ شهروند افغان که با آنها در ماه های اوت و سپتامبر مصاحبه شده بود دسترسی کافی به غذای مناسب نداشته اند، زیرا پول کافی برای پرداخت غذا نداشته اند.

«آنتیا ویب» معاون برنامه جهانی غذا نیز می گوید: “هم اکنون مسابقه ای علیه زمان و زمستان پیش رو است تا بتوانیم به افغان هایی که بیشترین نیاز را دارند کمک های انسان دوستانه برسانیم. ما در حقیقت در حال گدایی و گرفتن قرض برای جلوگیری از اتمام ذخایر غذایی هستیم.”

سازمان بهداشت جهانی نیز از دیگر شاخه های سازمان ملل است که می خواهد فعالیت هایی شماری از مراکزی که در خطر تعطیلی در افغانستان هستند را افزایش دهد.

رویترز چندی قبل در گزارشی به نقل از مقامات سازمان ملل نوشته بود که حتی قبل از ورود گروه طالبان به افغانستان حدود ۱۸ میلیون نفر در کشور یعنی چیزی حدود نیمی از جمعیت کل کشور وابسته به کمک ها بودند. این رقم با سقوط دولت روندی افزایشی به خود گرفته است.

در همین حال آنتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد می گوید که این سازمان خود با کمبود منابع مالی مواجه است.

وی چند روز پیش گفته بود: “در حال حاضر، سازمان ملل متحد قادر نیست حتی معاش کارمندان خود را بپردازد.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا