• انتشار: ۶ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۵۹
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 30089
پرینت

نشست رهبران آلمان، ترکیه، روسیه و فرانسه در مورد سوریه

رهبران آلمان، ترکیه، روسیه و فرانسه در نشستی در شهر استانبول خواستار استمرار آتش‌بس در ادلب شده و از راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی هفت ساله سوریه حمایت کردند.

به گزارش رها، رهبران ۴ کشور ترکیه، آلمان، روسیه و فرانسه در استانبول گردهم آمده اند تا در مورد پایان دادن به بحران سوریه به گفتگو بپردازند.
در نشست استانبول که برای بررسی آینده سوریه و به میزبانی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برگزار شد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان شرکت داشتند.
اردوغان رئیس جمور ترکیه پیشنهاد کرد که برای تثبیت اوضاع سیاسی سوریه کمیته ویژه‌ای زیر نظر این چهار کشور و جامعه بین‌المللی تعیین شود و به بررسی پیش‌نویس قانون اساسی بعد از جنگ سوریه بپردازد تا زمینه انجام انتخابات آزاد و منصفانه را فراهم آورد و مردم سوریه بتوانند سرنوشت خود را تعیین کنند. وی همچنین گفت که برای کمک به مردم سوریه، حمایت از اقدامات بشردوستانه گسترده ضرورت دارد.
رئیس جمهوری فرانسه نیز از روسیه خواست تا بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را وادار به قبول “آتش‌بس دایم و همیشگی” در ادلب کند. وی گفت: “ما به روسیه انتظار داریم دولت سوریه را تحت فشار قرار دهد تا از دست زدن به حمله علیه ادلب خودداری کند.”
انگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز گفت که “وظیفه ما جلوگیری از بروز فاجعه انسانی دیگری در سوریه است. خانم مرکل گفت که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد بلکه باید از طریق مذاکرات سیاسی به رهبری سازمان ملل به دست آید.”
در پایان این نشست، بیانیه مشترکی از سوی رهبران شرکت کننده صادر شد.
در این بیانیه کشورهای شرکت کننده در اجلاس متعهد شده‌اند که “با همکاری هم جهت ایجاد شرایط مساعد برای صلح و ثبات پایدار در سوریه تلاش کنند” و بر “اهمیت و لزوم استمرار آتش‌بس در ادلب” تأکید کردند. ادلب آخرین بخش از خاک سوریه است که هنوز در کنترل گروهای تروریستی مخالف دولت سوریه قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.