سیاستِتیتر یک

نشست دو روزه بین‌الافغانی مسکو بدون «آتش‌بس» به پایان رسید

این نشست در روزهای هشتم و نهم جوزا بین شماری از سیاست‌مداران افغان و نمایندگان طالبان برگزار شده بود.

در این اعلامیه مشترک گفته شده است دو طرف در نشست دو روزه مسکو روی موارد مهم مربوط به سرنوشت مردم افغانستان، آینده صلح و ثبات و راه‌های رسیدن به امنیت در کشور گفت‌وگو کرده‌اند.

طبق اعلامیه، سیاست‌مداران کشور و نمایندگان گروه طالبان در این نشست بر اراده مشترک مبنی بر رسیدن به صلح پایدار و فراگیر در افغانستان تأکید کردند.

دو طرف هم‌چنان روی ادامه مذاکرات بین‌الافغانی، برقراری آتش‌بس، حفاظت از زندگی افراد ملکی، رهایی زندانیان، خروج نیروهای خارجی و قطع مداخلات خارجی گفت‌وگو کردند.

تحکم نظام اسلامی، حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی با رعایت حقوق زنان، از مسایل دیگر مورد بحث بین دو طرف در نشست مسکو بوده است.

در اعلامیه مشترک نشست بین‌الافغانی مسکو تصریح شده است «این مذاکرات در فضای صمیمانه مبتنی بر روحیه همکاری صورت گرفت و طرفین در بخش‌هایی به توافق و پیشرفت‌های خوبی دست یافتند.

 در اعلامیه اما به جزئیات این توافقات و پیشرفت‌ها اشاره‌ای نشده‌است.

بر اساس این اعلامیه، به دلیل آن‌که بعضی از مسایل ایجاب می‌کند تا بحث‌های بیشتری در باره آن صورت گیرد، دو طرف توافق کرده‌اند تا به این گفت‌وگوها ادامه بدهند.

مسکو در شانزدهم و هفدهم دلو پارسال نیز میزبان اولین دور از گفت‌وگوهای سیاست‌مداران افغان بود. نمایند‌گان دولت در نشست پارسال حضور نداشتند.

در دومین نشست بین‌الافغانی مسکو قرار بود نمایند‌گان دولت نیز شرکت کنند، اما گروه طالبان با اشتراک آن‌ها مخالفت کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا