سیاستِتیتر یک

نشست تهران با حضور وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان آغاز شد؛ امریکا مسئولیت فجایع به بارآورده در افغانستان را بپذیرد

ایران: همسایگان افغانستان برای حل بحران کنونی در این کشور تلاش کنند

نشست تهران در مورد اوضاع کنونی افغانستان امروز چهارشنبه با حضور وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه در پایتخت ایران آغاز شد.

این نشست که در مقرر وزارت خارجه ایران برگزار شده با سخنرانی معاون رئیس جمهور این کشور افتتاح شد.

به نقل از رسانه های ایرانی در این نشست یک روزه که دومین نشست کشورهای همسایه افغانستان در سطح وزرا می باشد وزاری خارجه ایران، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان به صورت حضوری و وزیران خارجه روسیه و چین به صورت مجازی سخنرانی کردند.

قرار است پیام ویدئویی آنتونیو گوترش؛ دبیرکل سازمان ملل نیز در این نشست پخش شود.‏

امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه‌ی ایران، گفت: «مسوولیت امنیت شهروندان افغانستان و مرزها با همسایگان در درجه‌ی اول به عهده هیئت حاکمه سرپرستی در کابل است.»

او افزود همگان باید برای بیرون رفت از بحران موجود در افغانستان کمک کنند.

وزیر خارجه‌ ایران خاطر نشان کرد: «از تشکیل یک‌دولت فراگیر در افغانستان حمایت می‌کنیم.»

او افزود: «امیدواریم با صدایی واحد پیامی مشترک را به جامعه جهان، کشورهای منطقه و داخل افغانستان مخابره کنیم. مسئولیت امنیت شهروندان افغان و مرزها با همسایگان با هیات حاکمه سرپرستی افغانستان است. برون‌رفت از بحران امروز در افغانستان به کارگیری همه ظرفیت‌هاست. همه همسایگان و جامعه جهانی توجه ویژه به وضعیت حقوق بشر و زنان در شرایط کنونی در افغانستان داشته باشند.»

وزیر خارجه ایران همچنین گفت امریکا باید مسئولیت خود را در قبال فجایعی که در افغانستان به بار آورده بپذیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا