• انتشار: 9 جولای 2019
  • ساعت: 11:17
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35704
پرینت

نشست بین الافغانی قطر با تأکید بر پایان جنگ در افغانستان به پایان رسید

نشست بین الافغانی قطر که از دو روز پیش شروع شده بود در نهایت با صدور یک قطع نامه که در ان بر پایان جنگ تأکید شده بود به پایان رسید.

نشست بین‌الافغانی قطر به میزبانی آلمان و قطر در تاریخ ۷ و ۸ جولای ۲۰۱۹ میلادی در شهر دوحه قطر برگزار شد.

در این نشست شماری از سیاسیون، فعالان جامعه مدنی، روزنامه نگاران و فعالان حقوق زن با نمایندگان گروه طالبان دیدار کردند.

اشتراک کنندگان نشست بین‌الافغانی قطر پس از دو روز گفتگو دیدگاه‌های شان را در یک قطعنامه مشترک ارایه کردند.

در این قطعنامه آمده که تمام اشتراک کنندگان اتفاق کامل دارند که تحقق صلح پایدار، سراسری و با عزت – که خواست تمام مردم افغانستان می باشد – با مذاکرات همه‌شمول افغانی ممکن و میسر است.

در ماده دیگر این قطعنامه آمده افغانستان کشور متحد، اسلامی و خانه مشترک همه‌ اقوام باهم‌برادر و برابر می‌باشد. حاکمیت نظام اسلامی، تامین عدالت اجتماعی و سیاسی، تامین حقوق اساسی شهروندی، وحدت ملی، استقلال و حفظ تمامیت ارضی، ارزش‌های اند که تمام افغان ها به آن متعهد می‌باشند.

در قطعنامه همچنان تاکید شده از آنجاییکه مردم ما قربانیان اصلی جنگ هستند، ما شرکت کنندگان این کنفرانس، برای فراهم آوری زمینه‌ مساعد، جهت مذاکرات موثر بین‌الافغانی برای تامین صلح، ضروری می‌داند که طرف‌های درگیر جنگ بجای به کارگیری ادبیات تهدید، انتقام جویی و جنگ طلبانه در بیانات رسمی خویش، از زبان ملایم استفاده نمایند.

اشتراک کنندگان نشست قطر همچنان تاکید کرده‌اند که  برای صیانت و حفاظت مردم از آسیب‌های جنگ و کاهش عواقب ناگوار آن به حداقل و ایجاد فضای بهتر اعتماد برای تامین صلح، طرف های درگیر جنگ اقدامات ذیل را اجرا کنند:
الف: رهایی بی و قید و شرط زندانیان کهن سال، معیوب و بیمار.
ب: تضمین امنیت تمام موسسات عام المنفعه از قبیل نهاد های دینی و مذهبی، شفاخانه ها، موسسات تعلیمی و تحصیلی ملکی، بازارها، بندهای آب گردان و محلات کار در سراسر کشور.
ت: تضمین امنیت موسسات تعلیمی از قبیل مکاتب، مدارس، پوهنتون ها و دانشگاه ها و سایر موسسات تعلیمی.
ث: تعهد بر حفظ جان، مال، عزت و منازل رهایشی مردم؛ و تلاش برای تقلیل تلفات ملکی به حد صفر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.