اقتصاد

نشست اکو در ترکمنستان؛ افغانستان در مرکز توجه کریدورهای مواصلاتی

در پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) که در ترکمنستان برگزار شد بر افغانستان در مرکز توجه کریدورهای مواصلاتی قرار داشت.

رئیس جمهور ترکمنستان با تاکید بر اهمیت ایجاد یک کریدور حمل و نقل تاکید کرد کار ساخت خط برق در مسیر ترکمنستان – افغانستان – پاکستان، خط آهن ترکمنستان به افغانستان و خط لوله گاز طبیعی ترکمنستان – افغانستان – پاکستان – هند، ادامه دارند.

بردی محمداف با اشاره به اینکه افغانستان باید در کریدور ترکمنستان – آذربایجان – گرجستان – ترکیه و همچنین کریدور مواصلاتی ازبکستان – ترکمنستان – ایران – عمان قرار گیرد، گفت: گذرگاه‌های متصل کننده شرق به غرب و جنوب به شمال به تمرکز بر تجارت کمک می‌کنند.

 پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در عشق آباد پایتخت ترکمنستان به ریاست قربانقلی بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان برگزار شد.

رئیس جمهور ترکمنستان در سخنانی در این اجلاس گفت: کشورهای عضو این سازمان وظایف مهمی از جمله استفاده از مزیت های رقابتی خود و مشارکت کامل در تشکیل کریدورهای جدید حمل و نقل و ترانزیتی و مسیرهای انرژی را بر عهده دارند.

بردی محمداف گفت: توسعه همکاری‌ها در زمینه حمل و نقل و انرژی از مهمترین اولویت‌های ترکمنستان در چارچوب اکو است که این حوزه ها نقش تعیین‌کننده‌ای در رشد اقتصاد جهانی دارند.

گفتنی است در این اجلاس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان، ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران، عارف علوی رئیس جمهور پاکستان، امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان، شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان، صدیر جپاروف رئیس جمهور قرقیزستان و عسکر مامین نخست وزیر قزاقستان شرکت کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا