• انتشار: ۱۸ حمل ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۳:۰۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 56424
پرینت
رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

نشست استانبول بدون حضور زنان به موفقیت نمی رسد

شهرزاد اکبر تأکید کرده است در نشست اصلی در استانبول ترکیه هیچ نقشی برای کمیسیون مستقل حقوق بشر، جامعه مدنی و قربانیان جنگ تعریف نشده است.

شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حضور کم‌رنگ زنان در نشستی که قرار است تا چند روز آینده در استانبول ترکیه در مورد صلح افغانستان برگزار شود را غیرقابل قبول خوانده است.

خانم اکبر در رشته‌تویتی نوشته است نه ارگ ریاست‌جمهوری، نه رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، نه سازمان ملل، نه زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، نه میزبان‌های نشست استانبول و نه هم طالبان؛ هیچ کدام در مورد آجندا، میکانیزم و نتیجه‌ی مورد نظر این نشست به مردم افغانستان چیزی نگفته‌اند.

او همچنان نوشته است: «به نظر می‌رسد که این نشست و مشورت‌هایی که در این نشست صورت می‌گیرد، عمدتا توسط رهبران مرد انجام می‌شود. تا کنون هیچ وضاحتی در مورد نقش دو تیم وجود ندارد.»

شهرزاد اکبر تأکید کرده است در نشست اصلی در استانبول ترکیه هیچ نقشی برای کمیسیون مستقل حقوق بشر، جامعه مدنی و قربانیان جنگ تعریف نشده است.

با این حال، او گفته است برگزاری نشست استانبول با این شیوه و تنها با حضور مردان به موفقیت نخواهد انجامید.

از سویی هم، طبق اظهارات خانم اکبر، به نظر می‌رسد برای فعالان حقوق زن و نمایندگان جامعه مدنی تنها یک نشست جانبی را در استانبول در نظر گرفته‌اند.

خانم اکبر اما نوشته است: «درنظر گرفتن نشست جانبی برای فعالان حقوق زن و نمایندگان جامعه مدنی به جای اشتراک این نیروها در نشست اصلی، چندان کار خوب نیست.»

هرچند زمان برگزاری نشست استانبول هنوز به‌گونه‌ی رسمی اعلام نشده است، اما برخی رسانه‌ها به نقل از منابع‌شان گزارش کرده‌اند که امریکا، ترکیه و سازمان ملل در مورد تاریخ برگزاری این نشست توافق کرده‌اند.

طبق این توافق، قرار است نشست استانبول در ۱۶ اپریل/۲۷ حمل برای ده روز برگزار شود. قرار است در این نشست روی آینده‌ی سیاسی و انتقال قدرت در افغانستان گفت‌وگو و تصمیم گرفته شود.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی کشور گفته است که انتظار می‌رود نشست استانبول منجر به تأمین صلح پایدار در کشور شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.