• انتشار: 10 آوریل 2016
  • ساعت: 15:28
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 8695
پرینت
وزارت صحت عامه:

نزدیک به سه میلیون افغان از بیماری دیابت رنج می برند

مقامات در وزارت صحت عامه کشور وسازمان بهداشت جهانی می گویند که ۸.۴ درصد و یا ۲.۷ میلیون شهروند افغانستانی از بیماری دیابت رنج می برند.

وزارت صحت عامه و سازمان بهداشت جهانی که امروز یکشنبه از روز جهانی سلامت در کابل تجلیل به عمل آوردند نسبت به افزایش قابل ملاحظه بیماران مبتلا به دیابت هشدار داده و بر لزوم تلاش ها برای جلوگیری و درمان دیابت تاکید ورزیدند.

این مقامات می گویند که بیماری دیابت می تواند صدمات جبران ناپذیری از جمله بیماری های قلبی، شریان ها، بیماری های مربوط به چشم، کلیه و اعصاب بر فرد بیمار وارد نماید.

معاون وزیر صحت عامه در این مراسم گفت اگر از دیابت به درستی کنترول صورت نگیرد، این بیماری منجر به بیماری های خطرناک دیگری از جمله حملات قلبی، نارسایی کلیه، نابینایی و یا حتی قطع عضو می گردد.

وی همچنین افزود بسیاری از این بیماری های خطرناک و یا مرگ زودرس قابل پیش گیری می باشند.

سازمان بهداشت جهانی و وزارت صحت عامه همچنین در بیانیه ای مشترک گفتند ما باید تلاش های خود را برای مبارزه با دیابت افزایش دهیم. وزارت صحت عامه در تلاش است تا خدمات تشخیصی و درمانی خود را برای مبارزه با دیابت افزایش دهد.

نماینده سازمان بهداشت جهانی نیز گفت بار بیماری دیابت بر دوش خود فرد بیمار تنها نیست بلکه خانواده، جامعه و بخش صحی جامعه نیز متاثر می باشد. اما بسیاری از این موارد قابل پیش گیری می باشد.

وی افزود بسیاری از موارد ابتلا به دیابت قابل پیش گیری می باشد، در همین حال اما تمامی موارد ابتلا به این بیماری شناسایی می شود و می توان این بیماری را مدیریت کرد. ورزش روزانه، خوردن غذاهای سالم و خودداری از سیگار از جمله عوامل موثر در مبارزه با دیابت به حساب می آید.

لازم به ذکر است که دیابت دو نوع است که نوع یک این بیماری خطرناکتر نسبت به نوع دوم آن می باشد. در دیابت نوع یک پانکراس/لوزالمعده قادر به تولید انسولین (انسولین هورمونی است که مواد غذایی را در بدن به انرژی تبدیل می کند) مورد نیاز بدن نیست، در نتیجه، مواد غذایی قندی نمی توانند وارد سلول ها شده و انرژی بدن را تامین کنند و سبب افزایش قند خون/بیماری شکر می گردند.

دیابت نوع دوم که شایع تر نیز می باشد زمانی اتفاق می افتد که بدن نسبت به انسولین از خود مقاومت نشان می دهد، که در این حالت انسولین ترشح شده هیچ تاثیری بر روی جذب مواد غذایی و قندی ندارد.

گفته می شود که دیابت نوع دوم بیشتر ناشی از اضافه وزن بیش از حد، عدم فعالیت های فیزیکی و رژیم غذایی ناسالم می باشد.

متخصصان می گویند که تقریبا هفتاد درصد دیابت نوع دوم با داشتن زندگی سالم قابل پیش گیری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.