• انتشار: 14 اکتبر 2019
  • ساعت: 17:18
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38645
پرینت
کمیسیون انتخابات:

نزدیک به دو میلیون رأی بایومتریک شده وارد سیستم شده است

مسوولان در کمیسیون انتخابات می‌گویند اطلاعات کامل نزدیک به دو میلیون رای دهنده از دستگاه‌‎های بایومتریک به سرور مرکزی منتقل شده است.

حوا علم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات امروز دوشنبه(۲۲میزان) در یک نشست خبری در کابل گفت: “تعداد ۵ هزار و ۵۵۸ فرم نتایج اسکن و ۲۵ هزار و ۵۶۰ فرم نتایج دیگر تصفیه شده است.”

خانم نورستانی افزود ۸۷ فرم نتایج آماده تفتیش شده و ۴۳۲ فرم نتایج دیگر به باز شماری رفته است.

رحیمه ظریفی، دیگر عضو کمیسیون انتخابات نیز گفت تاکنون از ۲۲ هزار و ۵۸۸ محل رای دهی حدود یک میلیون ۷۳۷ هزار و ۷۸ رای بایومتریک شده به سیستم مرکزی ثبت معلومات، منتقل شده است.

در همین حال مولانا عبدالله عضو دیگرکمیسیون انتخابات گفت در مجموع در ۲۶ هزار و ۵۶۸ محل در سراسر کشور انتخابات برگزار شده و آرای بامتریک شده ۲۲ هزار و ۵۸۸ محل آن به سرور مرکزی منتقل شده است.

آقای عبدالله، گفت آرای بایومتریک شده‌ای ۳ هزار و ۹۸۰ محل دیگر در حال پروسس است و تا ۳ روز دیگر به سرور مرکزی منتقل می‌گردد.

او با بیان اینکه آمار ارایه شده نهایی نیست تاکید کرد سرور مرکزی آمار نهایی آرای معتبر بایومتریک شده را برای ما تشخیص و نهایی می‌سازد.

به گفته او، سرور مرکزی آرای معتبر بایومتریک شده و غیر معتبر بایومتریک شده و آرای که قبل از ساعت ۷ صبح روز ششم میزان و بعد از ساعت ۵ عصر شش میزان استعمال شده را برای ما تشخیص می‌دهد وقادر است که آرای  تکراری را نیز شناسایی کند.

این عضو کمیسیون خاطر نشان کرد کمیسیون انتخابات آرای  پاک را از آرای ناپاک در سرور مرکزی تصفیه می‌کند و نتایج را به گونه شفاف اعلام خواهد کرد.

آقای عبدالله گفت کمیسیون تلاش دارد تا نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را مطابق تقویم اعلام کند.

گفتنی است روند درج معلومات از دستگاه‌های بایومتریک به سرور مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات روز گذشته اعلام شد.

انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ششم میزان در سراسر کشور برگزار شد و بر اساس تقویم کمیسیون انتخابات نتایج ابتدایی در تاریخ ۲۷ میزان و نهایی آن در تاریخ ۱۵ عقرب اعلام می‌شود.

آمار تخمینی اشتراک کنند‌گان انتخابات ششم میزان نزدیک به ۲٫۷ میلیون نفر اعلام شده‌است؛ اما کمیسیون می‌گوید این آمار نهایی نیست و ثبت معلومات در سرور مرکزی آمار نهایی را مشخص خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.