سیاست

نخست وزیر پاکستان نسبت به وقوع جنگ داخلی در افغانستان هشدار داد

عمران خان نخست وزیر پاکستان روز گذشته (سه شنبه) در مصاحبه ای با بی بی سی گفت “اگر آنها (طالبان) دولتی همه شمول تشکیل ندهند، افغانستان کم کم رو به یک جنگ داخلی پیش می رود. اگر تمامی جناح ها را شامل نکنند دیر یا زود این اتفاق می افتد و این پاکستان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.”

عمران خان گفت کشورش بیش از همه نگران وقوع یک بحران انسانی و مهاجران در صورت شروع یک جنگ داخلی در افغانستان است و همچنین احتمال اینکه گروه های مسلح از خاک افغانستان علیه دولت پاکستان استفاده کنند.  

وی گفت: “این گونه افغانستان به مکانی ایده آل برای تروریستان تبدیل می گردد، زیرا کنترلی وجود ندارد و یا درگیری در جریان است؛ و این مایه نگرانی ما است. بنابراین، نگرانی ما، تروریست هایی که از خاک افغانستان استفاده می کند، و دوم بحران انسانی و شروع جنگ داخلی، اتفاقی که منجر به بحران مهاجرتی می گردد و متوجه ما می شود.”

لازم به ذکر است که پاکستان از زمان روی کار آمدن طالبان از کشورهای دنیا خواسته تا به منظور جلوگیری از فروپاشی کامل ساختارهای افغانستان با طالبان وارد تعامل گردند.

عمران خان پیش تر در جریان نشست سازمان همکاری های شانگهای در تاجیکستان گفته بود که مذاکراتش را با طالبان برای تشکیل دولتی همه شمول در افغانستان با حضور تمامی اقوام و جناح های سیاسی آغاز کرده است.

عمران خان گفت: “پاکستان از طالبان خواهد خواست تا دولتی همه شمول متشکل از تمامی اقوام و جناح های سیاسی افغانستان تشکیل دهد، زیرا اگر تمامی جناح ها و گروه های قومی حضور نداشته باشند، هیچ گاه صلح و ثبات دائمی در افغانستان برقرار نخواهد شد.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا