• انتشار: ۲۷ اسد ۱۴۰۰
  • ساعت: ۲۰:۳۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 61965
پرینت

نخست وزیر بریتانیا: طالبان را پیش از زمان مقرر به رسمیت نمی شناسیم

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد طالبان بر اساس عملکردشان قضاوت خواهند شد و به رسمیت شناختن این گروه قبل از موعد مقرر یک اشتباه بزرگ است.

 بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، می‌گوید که طالبان براساس کلمات نه، بلکه براساس عملکردشان قضاوت خواهند شد.

نخست‌وزیر بریتانیا، روز چهارشنبه، بیست‌وهفتم اسد، در مجلس نمایندگان این کشور به تحولات اخیر افغانستان واکنش نشان داد و گفت وقایع در افغانستان آشکار شده و فروپاشی سریع‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شد، رخ داده است.

او اما تأکید کرد: «آنچه واقعیت ندارد این است که بگوییم دولت انگلیس آمادگی نداشت یا این را پیش‌بینی نکرده بود. مطمئناً این بخشی از برنامه‌‌ریزی ما بود.»

با این حال او تأکید کرد بریتانیا تعهد پایدار به همه مردم افغانستان دارد و از سازمان ملل متحد خواست تلاش‌های بشردوستانه خود را در منطقه آغاز کند تا به گفته او از کسانی که از درگیری و تهدید خشونت فرار می‌کنند، حمایت شود.

نخست‌وزیر بریتانیا افزود در روزهای اخیر با رهبران کشورهای جهان صحبت کرده و به این توافق رسیده‌اند هر کشوری که یک نظام جدید در کابل را پیش از زمان مقرر به رسمیت بشناسد، اشتباه خواهد بود.

او در مجلس نماینده‌گان بریتانیا گفت، کشورهایی که به آینده افغانستان اهمیت می‌دهند، باید رفتار طالبان را در نظر بگیرند.

به گفته جانسون طالبان باید براساس عملکردشان قضاوت شوند، نه براساس صحبت‌های‌شان.

ترزا می، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا و نماینده مجلس عوام این کشور، تحولات اخیر افغانستان را یک «شکست بزرگ» برای سیاست خارجی انگلیس خواند. او گفت: «ما در مورد بریتانیا جهانی صحبت می‌کنیم. بریتانیا جهانی در خیابان‌های کابل کجاست؟ ما بر اساس اعمال خود مورد قضاوت قرار خواهیم گرفت نه بر اساس گفته های ما.»

در همین حال توبیاس الوود، رییس کمیته منتخب دفاع پارلمان بریتانیا از دولت بوریس جانسون خواست که در مورد فروپاشی حکومت اشرف غنی تحقیق کند.

این در حالی است که طالبان روز یک‌شنبه، بیست‌وچهارم اسد، کنترل کابل را به‌ دست گرفتند. هم‌زمان با این، ملا عبدالغنی برادر، رهبر سیاسی طالبان، از قطر به قندهار آمده است. احتمال می‌رود که او در آینده نزدیک به کابل سفر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.