• انتشار: 7 آوریل 2016
  • ساعت: 17:10
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 8643
پرینت

نخستین پارک اسکی افغانستان در بامیان افتتاح شد

نخستین پارک اسکی افغانستان، بعد از ظهر روز گذشته با حضور رئیس عمومی تربیت بدنی کشور در “تپه گنبدگ” مرکز بامیان افتتاح شد. قرار است این پارک اسکی که به پارک اسکی شهید مزاری مسمی شده است، تا زمستان سال جاری خورشیدی به بهره برداری برسد.

بامیان و کوه های برفگیر آن از مناسب ترین مکان ها برای ورزش های زمستانی از جمله اسکی در سطح کشور به شمار می رود. تاکنون شش دور از مسابقات بین المللی اسکی با حضور ده ها ورزشکار از کشورهای مختلف، در این ولایت برگزار شده است. نبود پارک اسکی از مشکلاتی است که رشد این ورزش در بامیان را به چالش کشیده است.
محمدطاهر زهیر والی بامیان، پس از افتتاح پارک اسکی شهید مزاری ابراز امیدواری کرد که ساخت آن بتواند در زمینه جذب گردشگران بیشتر به بامیان، رشد صنعت گردشگری و راه اندازی مسابقات ملی و بین المللی اسکی در این ولایت موثر واقع شد.
ساخت پارک اسکی هزینه سنگینی می طلبد و در نقاط مختلف جهان از ۳۰۰ هزار تا یک میلیون دالر هزینه برداشته است. تاکنون هیچ نهادی حاضر به پرداخت هزینه ساخت پارک اسکی در بامیان نشده است اما مسئولان فدراسیون اسکی می گویند که تلاش های این اداره برای یافتن تمویل کننده جریان دارد.
افضل نوری مسئول فدراسیون اسکی افغانستان می گوید:”ما تلاش می کنیم تا کمک هایی را از اداره محلی، نهادهای خارجی و کمیته ملی المپیک دریافت کنیم اما در ابتدا باید زمین در اختیار فدراسیون اسکی قرار گیرد تا ما بتوانیم دونریابی کنیم”.
از سویی همایون خیری، رئیس عمومی تربیت بدنی کشور که برای دیدار با ورزشکاران، بررسی مشکلات فدراسیون ها و همکاری با ورزشکاران به بامیان سفر کرده است، به اسکی بازان بامیانی وعده سپرد که در آینده نزدیک، مرکز فدراسیون اسکی افغانستان در بامیان، بگونه رسمی ایجاد خواهد شد.
آقای خیری افزود که آغاز به کار فدراسیون اسکی در بامیان سبب می شود تا بخش بزرگی از مشکلات اسکی بازان این ولایت مرفوع گردد.
اسکی با آنکه یکی از ورزش های نوپا در بامیان است اما در مدت کمی توانسته است طرفداران زیادی را در میان جوانان این ولایت بیابد. چندین سال است که ده ها دختر و پسر بامیانی به این ورزش پرهیجان می پردازند.
آنان برعلاوه اینکه توانسته اند در مسابقات بین المللی اسکی در بامیان، بر رقیبان خارجی خود غلبه کنند، در مسابقات بین المللی نیز خوب درخشیده اند. سال گذشته دو تن از اسکی بازان بامیانی در مسابقات دوستانه اسکی در کشور سویس اشتراک کردند و توانستند مقام اول و سوم این مسابقات را از آن خود کنند. انتظار می رود با ساخت نخستین پارک اسکی در بامیان، باعث رشد هرچه بیشتر ورزش اسکی و گردشگری زمستانی در این ولایت شود.
زمان احمدی- بامیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.