• انتشار: 3 آگوست 2016
  • ساعت: 15:48
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 11858
پرینت

نخستین مرکز مشاوره برای جوانان در کابل افتتاح شد

وزارت صحت عامه به همکاری سازمان (یو ان ایف پی ای) نخستین مرکز مشاوره صحی ویژه جوانان را در شفاخانه پنجاه بستر دشت برچی واقع در غرب کابل افتتاح کرد.

مسوولان وزارت صحت کشور؛ هدف از ایجاد این مرکز را مشاوره رایگان برای جوانان و نوجوانانی که دچار مشکلات اجتماعی، فرهنگی و جنسی می باشند، عنوان کردند.

ناجیه طارق، معین عرضه خدمات وزارت صحت عامه، امروز (چهارشنبه) هنگام افتتاح این مرکز گفت: در افغانستان جوانانی هستند که مشکلات های شانرا به خانواده های شان به دلیل شرم پنداشتن بیان نمی‏توانند که این کار باعث می‏شود تا جوانان به تکالیف گوناگون دچار شوند.

خانم طارق افزود با ایجاد این مرکز به مشکلات محرمانه صحی و روانی جوانان رسیدگی می‏شود و جوانان می‏توانند مسایل جنسی؛ تغیرات فزیکی؛ مهارت‏های زندگی و مسایل باروری را از این مرکز به طور رایگان مشوره بگیرند.

او با بیان اینکه مشاوره‏ی که به جوانان داده می‏شود، بگونه محرم در نزد مسوولین این مرکز محفوظ است، ابراز امیدواری کرد که این مرکز مورد اعتماد جوانان قرار گیرد و آنان مشکلات محرمانه صحی خود را بتوانند بیان کنند.

معین عرضه خدمات وزارت صحت، جوانان را هسته اصلی یک کشور عنوان کرده افزود که تمام نهادهای مسوول در راستای بهبود وضعیت جوانان در کشور باید تلاش جدی نماید.

او با بیان اینکه افغانستان از جمله کشورهای است که رشد سریع نفوس را دارا می‏باشد خاطر نشان کرد که بصورت تخمینی رشد نفوس در افغانستان نظر به بررسی احصایه مرکز که در سال ۲۰۱۴ صورت گرفت ۲٫۲ درصد می‏باشد و ۶۳ درصد نفوس کشور را جوانان زیر سن ۲۵ سال تشکیل میدهند.

سیدکمال سادات، معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز حین افتتاح این مرکز گفت: شرم یکی از مشکلات عمده فراروی جوانان کشور است که جوانان نمی‏توانند مشکلات محرمانه صحی و جنسی خود را به والدین خود بازگو کنند.

آقای سادات افزود که جوانان کشور می‏توانند در این مرکز احساس راحتی کرده تمام مشکلات خویش را با مشاورین درمیان گذارند.

براساس گفته های سادات؛ جوانانیکه بنابر مشکلات نمی‏توانند در این مرکز مراجعه کنند، از طریق شماره رایگان ۱۲۰ می‏توانند مشکلات صحی و جنسی خویش را با مشاورین در میان گذارند.

داکتر بانت اندیانبنجی رییس صندوق جمعیت ملل متحد در افغانستان نیز در این مراسم گفت: ارایه معلومات کافی برای نسل جوان و رفع مشکلات جوانان سبب قوت اجتماعی گردیده واین کار خود یک جامعه سالم را ببار می آورد.

نور محمد مراد، رئیس سازمان (یو ان ایف پی ای) این برنامه را به شکل امتحانی عنوان کرده افزود که اگر این برنامه جواب مثبت در قبال داشت، آنان آینده چنین مراکز را در سراسر کشور راه اندازی میکنند.

وزارت صحت می‏گوید که همزمان با افتتاح این مرکز در شفاخانه ۵۰ بستر دشت برچی ۵ مرکز دیگر در ولایات نیز ایجاد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.