• انتشار: 13 جولای 2017
  • ساعت: 16:39
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22604
پرینت

نخستین جشنواره گل کچالو در بامیان برگزار شد

نخستین جشنواره گل کچالو، با حضور محمد طاهر زهیر والی بامیان، اسدالله ضمیر وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، سفیر سریلانکا، محمد حنیف ایوبی متخصص ارشد در بخش زراعت در بانک انکشاف آسیایی، نمایندگان مردم در شورای ملی، شورای ولایتی، احزاب سیاسی، نهادهای جامعه مدنی و مسئولان ادارات حکومتی و موسسات ملی و بین المللی، همچنان با شرکت صدها تن از دهاقین، زراعت پیشگان، مسئولین کوپراتیف های زراعتی، بزرگان و متنفذین مردمی، در بامیان برگزار شد.

محمدطاهر زهیر والی بامیان، با بیان این مطلب که ۸۰ تا ۸۵ فیصد مردم بامیان را زراعت پیشه است و از این مجموعه اکثر دهاقین کچالو کشت می کنند، کشت کچالو را یک امر همگانی در بامیان دانست و از وزیر زراعت و رهبری حکومت وحدت ملی خواست برای کچالوی بامیان و سایر اقلام زراعتی بازار مشخص و تعریف شده ایجاد کنند تا دهاقین ما از مشکلات و مشقت فروش و بازاریابی محصولات شان رهایی یابند.

آقای زهیر، با اشاره به طرحی که دو سال پیش برای کابینه مطرح کرده بود، یکبار دیگر خواهان خرید و قرارداد کچالوی بامیان از سوی وزارت خانه های دفاع و داخله شد. تا بدین وسیله کچالوی بامیان با قیمت مناسب تر روی دست دهاقین نمانند و یا مجبور به فروش ارزان آن نشوند.

والی بامیان، پیشنهاد کرد تا در برابر اقلام و کالاهای وارداتی از ترکمنستان، اقلام و کالاهایی نیز به این کشور صادر شوند که در این جمع از کچالوی بامیان به صورت مشخص نام برده شوند.

آقای زهیر، هدف از برگزاری جشنواره گل کچالو را سهم مردم بامیان، خصوصاً کچالوی بامیان در تحول اقتصادی افغانستان عنوان کرد تا هم مردم بامیان و هم کچالوی بامیان جایگاه خود را در تحول اقتصادی کشور پیدا کنند.

آقای زهیر، اظهار امیدواری کرد؛ که بر اساس سیاست های اقتصادی محور رئیس جمهور، افغانستان نقش و جایگاه خود را، در جهان و کشورهای منطقه از لحاظ اقتصادی و تجاری، پیدا کند و بتوانیم وطن را بسازیم و از ذلت و نکبت نداشتن و مصرفی بودن بیرون شود.

اسدالله ضمیر وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، گل کچالو را نوید حاصلخیز و با برکت در افغانستان دانسته و فصل گل کچالو را فصل لبخند دهقان بامیانی عنوان کرد و این جشنواره را برای مردم و اداره محلی بامیان تبریک گفت.

آقای ضمیر مجموع بودجه ی سال جاری ولایت بامیان، در بخش زراعت و آبیاری و مالداری، را ۱۳۱٫۷ میلیون افغانی اعلام کرد که ۱۱۶٫۵ میلیون افغانی آن را بودجه انکشافی تشکیل می دهند.

وزیر زراعت، متعهد شد که این وزرات برای کار بیشتر و بهتر برای مردم افغانستان است و هر روز تلاش دارند تا به بهترین شیوه، خدمات را برای مردم در سراسر کشور عرضه نمایند و در این راستا، همکاری مردم جهت تطبیق شفاف و مؤثر پروژه ها وزارت زراعت را یاری می رسانند تا با روحیه ی عالی در دورترین مناطق کشور خدمات را عرضه نمایند.

نمایندگان مردم در سخنان شان، از ابتکار اداره محلی بامیان و همکاری وزارت محترم زراعت و بانک انکشاف آسیایی بخاطر برگزاری جشنواره گل کچالو تشکری و قدردانی کردند و در رابطه به فرصت ها، چالش ها و مشکلات دهاقین و زراعت پیشگان صحبت کردند.

همچنین نمایندگان مردم، به منظور بهبود، انکشاف و رشد زراعت، خصوصاً کچالو، پیشنهادات مشخص شان را ارائه کردند و از وزیر زیراعت، آبیاری و مالداری و مقام ولایت بامیان به عنوان نماینده خاص رئیس جمهور خواهان پیگیری و عملی شدن پیشنهادات شان گردیدند.

در این جشنواره، علاوه بر سخنرانی، گروه های موسیقی و خانه فرهنگ و هنر بامیان، در پیوند به جشنواره گل کچالو و زیبائی هایی که گل کچالو به طبیعت بهاری و زیبای بامیان می بخشند، هنر نمایی کردند و با اجرای آهنگ های شاد و تیاتر، به این مراسم فضای خوشی و شادی و امیدواری خلق کردند.

فردا، جمعه، برنامه‌ی تفریحی، سرگرمی و موسیقی، همچنین نمایشگاه صنایع دستی و محصولات زراعتی، با حضور هنرمندان محلی در پارک ولایت برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.