- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

نتیجه انتخابات افغانستان باید هرچه سریع تر اعلام شود

خانم موگرینی این سخنان روز گذشته دوشنبه (۲۰ عقرب) پس از نشست وزرای خارجۀ اتحادیه اروپا این سخنان را بیان کرد.

انتخابات و گفتگوهای صلح افغانستان مسایل مهم اجندای این نشست را تشکیل می‌داد.

فدریکا موگرینی به رادیو آزادی گفت، امیدوار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هر چه زودتر اعلان شود و همۀ جوانب باید آن را بپذیرند.

او افزود:”اگر نتایج انتخابات پذیرفته نشود، به طریقۀ زیر سؤال برده شود و از آن بحران ایجاد کنند، پس این به منفعت کسانی تمام می‌شود که در روند دموکراسی افغانستان سرمایه گذاری نمی‌کنند و دیدگاه یک حکومت مشروع برای اشتراک در مذاکرات صلح را ضعیف می‌سازد.”

خانم موگرینی بیان داشت، با در نظرداشت ضعف‌‌هایی که باعث تأخیر اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری شد، این موضوع شاید درست نباشد که گویا این انتخابات در تاریخ افغانستان خوب‌ترین انتخابات بود.

اما به گفتۀ او در پروسۀ دموکراتیک گاه گاهی پیچیدگی به میان می‌آید و پروسه زمانگیر می‌شود. این مقام ارشد اتحادیۀ اروپا در ادامه، انتخابات در افغانستان را آغازی برای مذاکرات صلح دانست و روی این دلیل به اعلان نتایج آن تاکید کرد.

او افزود: “ما از جوانب سیاسی می‌خواهیم که به تلاش‎های بپیوندند که می‌خواهند روند گفت‌وگوهای رسمی صلح میان حکومت مشروع افغانستان پس از انتخابات و طالبان، که همراهی جامعه بین‌المللی و برخی از بازیگران منطقه را با خود داشته باشد، آغاز کنند. مردم افغانستان در آن برای اتحادیه اروپا نقشی می‌بینند، زیرا ما برنامه‌های پنهانی نداریم. ما فقط به صلح، امنیت و ثبات و حقوق مردم افغانستان علاقمند هستیم و از این نظر، ما آماده پشتیبانی می‌باشیم.”

در همین حال، سازمان ملل متحد و گروه حمایت از انتخابات افغانستان (اِی‌اس‌جی) بر کمیسیون انتخابات افغانستان تأکید کرده که جلو بیشتر تأخیر در اعلان نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را بگیرد.

کشورها، نهاد‌ها و سازمان‌های کمک کننده کلیدی افغانستان به شمول یوناما، اتحادیه اروپا، حکومت‌های آسترالیا، جاپان، ناروی، بریتانیا، ایالات متحده امریکا و همچنان ناتو گروه حمایت از انتخابات افغانستان را تشکیل می‌دهند.

گروه حامی انتخابات در اعلامیه خود همچنان گفته که با در نظرداشت نگرانی‌های یک تعداد کاندیداها و هواداران آن‌ها در مورد بازشماری آرا، تقاضای خود را از تمام کاندیداها بار دیگر تکرار می‌کند تا به قوانین و اصول انتخابات احترام بگذارند و از هر بیان و اقدامی که به این پروسه زیان می‌رساند، خودداری کنند.

قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در ۲۷ ماه میزان اعلان شود، اما کمیسیون انتخابات، اعلام این نتایج را به ۲۳ ماه عقرب به تأخیر انداخت. کمیسیون دلیل آن را مشکلات تخنیکی بیان کرد. انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان برگزار شد.