• انتشار: 24 سپتامبر 2020
  • ساعت: 13:02
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 48906
پرینت

نتایج کانکور ۱۳۹۹ اعلام شد

آقای خموش همچنان گفت ۹۸ درصد از داوطلبان کانکور امسال نمرات کامیابی اخذ کرده و تنها در حدود دو یا سه هزار داوطلب نتوانسته‌اند نمرات کامیابی اخذ کنند.

نتایج امتحان سراسری کانکور ۱۳۹۹ امروز (پنج‌شنبه، ۳ میزان) اعلام شد.

شمسیه فرزند محمدنسیم از لیسه محمد آصف مایل شهر کابل با گرفتن ۳۵۳.۱۸۵ نمره مقام اول را به خود اختصاص داد و در دانشکده‌ی طب دانشگاه کابل کامیاب شده است.

نعمت‌الله ولد محفوظ‌الله از کابل با ۳۵۳.۱۳۳ نمره، محمد مجتبی ولد گل حسین با ۳۵۰ نمره از کابل، توریالی ولد سید کریم با ۳۴۹ نمره از بدخشان، احمد فواد ولد احمد رحیم با ۳۴۹.۷ نمره از کابل، زین‌العابدین ولد بادار با ۳۴۸ نمره، احمد وثیق ولد احمد قسیم با ۳۴۸ نمره و نصیحه ولد رحیم داد با ۳۴۸ نمره از کابل، وثیق ولد خیرمحمد با ۳۴۸ نمره از ولایت غور و فضل احمد با ۳۴۸ نمره از ولایت هرات به ترتیب دوم تا دهم نمره کانکور امسال اعلام شده‌اند.

عبدالقدیر خموش، سرپرست اداره ملی امتحانات در نشستی به مناسبت اعلام نتایج کانکور گفت از نزدیک از ۲۰۰ هزار داوطلب کانکور امسال در شش دوره در ۳۴ ولایت کشور امتحان گرفته شده است.

آقای خموش همچنان گفت ۹۸ درصد از داوطلبان کانکور امسال نمرات کامیابی اخذ کرده و تنها در حدود دو یا سه هزار داوطلب نتوانسته‌اند نمرات کامیابی اخذ کنند.

به گفته‌ی او، امتحانات کامیابی و ناکامی دارند، اما این ناکامی زندگی نخواهد بود. او تأکید کرد که از پنج فردی که بیشترین نمرات را اخذ کرده‌اند، در یک نشست دیگر تقدیر خواهد شد.

عباس بصیر، سرپرست وزارت تحصیلات عالی نیز در این نشست گفت که اداره ملی امتحانات پروسه امتحان کانکور را به شفافیت پیش برده و از هر نوع دخالت مصئون بوده است.

آقای بصیر همچنان گفت که تلاش‌های زیادی در قسمت بالابردن ظرفیت جذب داوطلبان کانکور صورت گرفته است، اما هنوز هم ظرفیت جذب بیش از ده درصد داوطلبان تحصیلات عالی وجود ندارد.

بصیر در عین حال بر بالابردن کمیت جذب دانشجویان و تقویت کیفیت دروس در دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت که در سال‌های آینده یکی از برنامه‌های وزارت تحصیلات عالی، تطبیق برنامه‌هایی در راستای بلند بردن کیفیت نظام تحصیلی کشور خواهد بود.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی در ادامه‌ی صحبت‌هایش گفت که ۲۰ بورسیه‌‌ی تحصیلی برای اول نمره تا بیستم نمره و ۱۰۲ بورسیه‌ی تحصیلی دیگر برای اول نمره تا سوم نمره ولایات در نظر گرفته خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.