• انتشار: 20 مارس 2018
  • ساعت: 22:31
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 27273
پرینت

نتایج سفر سرپرست وزارت معادن به کشورهای آمریکا و کانادا

هیئت وزارت معادن و پترولیم به رهبری نرگس نهان، سرپرست وزارت معادن و پترولیم، اخیراْ در کنفرانس اتحادیه اکتشاف وتوسعه دهنده گان کانادا ( PDAC 2018) اشتراک کردند. در این کنفرانس ۳۸۰۰ سرمایه گذار وجمعاً ۲۴۰۰۰ نفر از ۱۳۰ کشور حضور به هم رسانده بودند.

سرپرست وزارت معادن و پترولیم امروز (سه شنبه) در یک نشست خبری که نتایج سفرش به کشورهای کانادا و امریکا را گزارش می داد گفت در نشستی که با سایر مسوولین بخش های مختلف در کانادا داشته است پیرامون میکانیزم استراتیژی جدید معادن، صادرات بیشتر، قانون معادن وصنایع استخراجی صحبت شده است.

وی افزود در نشست هایی که با مسوولان بخش های قضایی، شرکت های خصوصی، سرمایه گذاری، بانکداران ودانشمندان داشته اند، در راستای عملی کردن استراتیژی جدید و پتانسیل سکتور صنایع استخراجی نیز بحث صورت گرفت.

به گفته سرپرست وزارت معادن وپترولیم در این نشست روی امضای موافقتنامه همکاری تخنیکی با کشور چیلی در مورد مس و کار روی تهیه پیشنویس این موافقتنامه توافق شده است.

نرگس نهان همچنان در مورد سفرش به ایالات متحده امریکا گفت که افزایش همکاری ها بین دو کشور برای آوردن اصلاحات، بلند بردن ظرفیت ها، گماشتن افراد مسلکی در سمت های مختلف و مبارزه جدی علیه فساد از موضوعات مهم مورد بحث با مقام ها ومسوولان ادارات مختلف در این کشور بود.

وی گفت در دیدار با مقام ها و مسوولان بخش معادن امریکا گفته است که افغانستان علاقمند کار مشترک با کمپنی های مختلف امریکایی در بخش های مختلف به ویژه معادن می باشد. در پایان نشست ها در امریکا نیز چندین تفاهمنامه همکاری بین ادارات مختلف بخش اقتصادی این کشور برای همکاری با حکومت افغانستان امضاء شد.

سرپرست وزارت معادن و پترولیم در ملاقات با لیزا کورتس، مسوول بخش آسیای جنوبی و مرکزی شورای امنیت ملی امریکا روی پیشرفت های اخیر اقتصادی در افغانستان، اصلاحات در بخش های گوناگون به خصوص استراتیژی معادن افغانستان، تلاش های حکومت افغانستان در راستای جلوگیری از استخراج غیر قانونی معادن، فراهم ساختن زمینه کمک های تخنیکی کمپنی های امریکایی با بخش معادن افغانستان، کار مشترک با کمپنی های معادن این کشور، بلند بردن ظرفیت کارمندان وزارت معادن و اداره سروی و جیولوژی افغانستان گفتگو کرد.

وی همچنین در دیدار با نمایندگان بخش معادن کشورهای خارجی، روی فرصت های سرمایه گذاری، همکاری ها و روابط کاری، انکشاف سکتور معادن نفت و گاز و دست آوردها و چالش ها در راستای معادن کاری در کشور صحبت کرد.

سرپرست وزارت معادن و پترولیم همچنین با اداره سروی جیولوژی امریکا یک سند همکاری امضاء نمود که برمبنای آن همکاری هایی که عمدتاً ماهیت آموزشی و ظرفیت سازی در بخش های علمی و تخنیکی داشته است و اداره انکشافی بین المللی ایالات متحده امریکا آن را حمایت مالی می کند، تطبیق آن را اداره سروی جیولوژی امریکا با همکاری وزارت معادن به خصوص ریاست عمومی سروی جیولوژی در طی ۵ سال آینده بر عهده خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.