• انتشار: ۱۷ حمل ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۹:۵۳
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 56327
پرینت

نتانیاهو دادستان های اسرائیل را به کودتا علیه خودش متهم نمود

آقای نتانیاهو با بیان این که دادستان‌ها در تلاش هستند تا اراده رای دهندگان را تضعیف کنند، گفت: «این همان چیزی است که تلاش برای کودتا می‌نامندش.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی تلویزیونی، دادستان‌های این کشور را متهم کرد که با تحت پیگرد قرار دادن او، زمینه‌های اخراجش از دفتر نخست وزیری را فراهم می‌کنند.

آقای نتانیاهو با بیان این که دادستان‌ها در تلاش هستند تا اراده رای دهندگان را تضعیف کنند، گفت: «این همان چیزی است که تلاش برای کودتا می‌نامندش.»

دادگاه نخست وزیر اسرائیل در حالی روز دوشنبه برای رسیدگی به پرونده فساد و تخلفات مالی او از سر گرفته شده که همزمان رایزنی‌ها برای تشکیل کابینه جدید این کشور در جریان است.

برخی تحلیل گران سیاسی از شانس آقای نتانیاهو برای رسیدن به پست نخست وزیری برای یک دوره دیگر به دیده تردید می‌نگرند. چرا که رووین ریولین، رئیس جمهور اسرائیل می‌تواند با توجه به دادگاه آقای نتانیاهو و مخالفت قانونگذاران با اعطای یک دوره دیگر به نتانیاهو، وظیفه تشکیل کابینه را به نامزد دیگری واگذار کند.

با این حال شواهد نشان می‌دهد که آقای نتانیاهو همچنان برای زندگی سیاسی‌اش در حال جنگیدن است. او با رد همه اتهام‌های وارده، گفت که آن‌ها به دنبال جرم نبودند بلکه آن‌ها دنبال یک مرد که او بوده، رفته‌اند.

آقای نتانیاهو روز دوشنبه در برابر شاهدانی در دادگاه قرار گرفت که آمده بودند تا علیه او سخن بگویند؛ دادگاهی که برای رسیدگی به سه اتهام مشخص یعنی فساد، کلاهبرداری و سوءاستفاده از اعتماد عمومی توسط نخست وزیر اسرائیل تشکیل شده است.

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در جلسه روز دوشنبه دادگاه آقای نتانیاهو مطرح شد، پرونده کمک به وضع مقرراتی بود که به واسطه آن، اپراتور ملی ارتباطات از راه دور اسرائیل در ازای پوشش اخبار مثبت در مرد نخست وزیر اسرائیل در سایت خبری والا، صدها میلیون دلار سود نصیبش شده است.

ایلان یشوا، سردبیر سابق سایت والا در تشریح این موضوع گفت که صاحبان اپراتور «بزق»، او را تحت فشار قرار می‌دادند تا در کنار انتشار مطالب مثبت درباره بنیامین نتانیاهو، رقبای نخست وزیر را تخریب کند. او در ادامه گفت که صاحبان این شرکت، عکس‌ها، عناوین و حتی واژگان را انتخاب می‌کردند.

دو صاحب اپراتور «بزق» از متهمان پرونده آقای نتانیاهو هستند.

یشوا همچنین گفت که صاحبان شرکت به او دستور دادند تا مطالبی درباره رقبای نتانیاهو بنویسد و به آنها لقب‌های تحقیرآمیزی بدهد. به عنوان مثال، نفتالی بنت، متحد سابق آقای نتانیاهو که به رقیب او تبدیل شد، «مذهبیِ بدذات» و موشه کهلون، وزیر دارایی سابق که از نژاد آفریقای شمالی است، «عرب» نامیده می‌شدند.

البته یشوا گفت که او هرگز مستقیماً با نتانیاهو صحبت نکرده و این درخواست‌ها از طرف واسطه‌ها از جمله نیر هفتز، دستیار سابق نتانیاهو که انتظار می‌رود علیه نخست وزیر شهادت دهد، ارائه شده است.

یشوا گفت: «واضح بود که من مجبور بودم به درخواست نیر تن بدهم.»

او گفت که کارمندانش از این فشارها عصبانی بودند به گونه‌ای که یکی از دبیران با توجه به نام کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، نام «کیم» را روی نخست وزیر گذاشته بود.

در پرونده دیگری آقای نتانیاهو متهم شده که هدایایی به ارزش صدها هزار دلار از دوستان ثروتمندش از جمله آرنون میلچان، غول فیلم سازی هالیوود و جیمز پکر، میلیاردر استرالیایی دریافت کرده است. او همچنین متهم است که برای تنظیم گزارش مثبتی در یک روزنامه مهم اسرائیلی تلاش کرده است.

نخست وزیر اسرائیل پیش از برگزاری جلسه دادگاه روز دوشنبه و قرائت اتهاماتش توسط دادستان، با وکلای خود نشستی برگزار کرد. او همچنین پیش از شهادت یشوا، جلسه دادگاه را ترک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.