• انتشار: 6 ژانویه 2021
  • ساعت: 10:38
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 52937
پرینت

نبیل: نظام سیاسی آینده افغانستان نه جمهوری ست و نه امارت

به گفته رئیس پیشین امنیت ملی، افغانستان در آینده نزدیک صاحب یک دولت اسلامی خواهد شد، نه جمهوری اسلامی یا امارت اسلامی.

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان می‌گوید تا ماه می ۲۰۲۱ نظام سیاسی آینده افغانستان نه جمهوری خواهد بود و نه امارتی.

آقای نبیل در یک پیام توییتری روز (سه‌شنبه، ۱۶ جدی) گفت به باور من تا چند ماه آینده پیشوند‌های “جمهوری” و “امارت” با کلمه “دولت” تغییر خواهد کرد.

وی در عین حال بر این باور است که پسوند “اسلامی” در نظام آینده سیاسی افغانستان همچنان حفظ خواهد شد.

به گفته این مقام پیشین امنیت ملی، بنابراین افغانستان در آینده نزدیک صاحب یک دولت اسلامی خواهد شد، نه جمهوری اسلامی یا امارت اسلامی.

گفتنی است این دیدگاه در حالی بیان می‌شود که دور دوم مذاکرات بین‌الافغانی امروز در شهر دوحه، پایتخت قطر برگزار خواهد شد.

دور نخست این مذاکرات سه ماه به طول انجامید تا دو طرف به طور نسبی روی کارشیوه و آجندای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به توافق برسند.

موارد مهم اختلافی در دور نخست مذاکرات صلح در قطر دو مسئله اساسی بود که طالبان اصرار بر پذیرش این موارد از سوی هیئت مذاکره‌کننده دولت داشتند.

این گروه به رسمیت شناختن مذهب حنفی به عنوان تنها مذهب رسمی در کشور و نیز تعیین آجندای مذاکرات بر بنیاد توافق‌نامه صلح آمریکا و طالبان را به عنوان پیش‌شرط گفت‌وگوهای صلح مطرح کرده بودند.

خواسته‌های که از سوی هیئت مذاکره‌کننده دولت مورد پذیرش واقع نشد. آن‌ها تاکید کردند که دیگر دوران نظام‌های استبدادی انحصارگرا گذشته و باید تمام شهروندان افغانستان در نظام آینده سیاسی این کشور سهیم باشند.

از سوی‌هم هیئت مذاکره‌کننده دولت توافق صلح آمریکا با طالبان را مربوط به مناسبات این گروه با واشنگتن خواندند و تاکید کردند که دولت افغانستان هیچ‌گونه تعهدی در قبال این پیمان ندارد.

استقرار نظام اسلامی مبتنی بر شریعت یکی از خواسته‌های اساسی گروه طالبان در ۲۰ سال گذشته بوده و آن‌ها با شعار استقرار نظام اسلامی و جهاد در برابر اشغال کشور از سوی خارجی‌ها نزدیک به ۲۰ سال با نیروهای امنیتی و سربازان خارجی جنگیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.