• انتشار: 28 آگوست 2020
  • ساعت: 15:14
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 47858
پرینت

نبیل: مردم هزینه صلح با طالبان را خواهند پرداخت

رئیس پیشین امنیت ملی بر تقویت نقش مردم افغانستان و کشورهای منطقه در روند صلح تأکید می‌کند، اما می‌افزاید نقش پاکستان باید محدود شود.

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی می‌گوید، قربانیان اصلی جنگ مردم افغانستان است و اگر مردم در گفت‌وگوهای صلح نقشی نداشته باشند، هزینۀ آن را خواهند پرداخت.

آقای نبیل در برنامۀ رونمایی یک نظرسنجی انستیتوت مطالعات صلح و جنگ در کابل گفت حکومت افغانستان حق داشت که از آغاز در روند صلح شامل می‌بود.

او افزود آسیب‌پذیری مشروعیت نظام سبب‌شده است مردم و حکومت افغانستان نقش اصلی در صلح نداشته باشند.

رئیس پیشین امنیت ملی بر تقویت نقش مردم افغانستان و کشورهای منطقه در روند صلح تأکید می‌کند، اما می‌افزاید نقش پاکستان باید محدود شود. او هم‌چنان می‌گوید در حال حاضر، در روند صلح افغانستان به پاکستان حق وتو داده شده است.

نادر نادری، عضو هیأت گفت‌وگوکنندۀ حکومت با طالبان، از آمادگی‌های کامل این هیأت برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی سخن می‌زند.  آقای نادری می‌گوید، این هیأت در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی از صدای تمام مردم افغانستان به ویژۀ صدای زنان نمایند‌گی و دفاع خواهد کرد.

فوزیه کوفی، عضو دیگر هیأت گفت‌وگوکنندۀ حکومت با طالبان که در نشست انستیتوت مطالعات صلح و جنگ حضور داشت می‌گوید، رویۀ برتری‌طلبی، نتایج انتخابات آمریکا و مخالفت سیاسی درون نظام سه عاملی‌اند که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

خانم کوفی تأکید می‌کند پس از صلح با طالبان، خشونت مسلحانه در افغانستان تداوم خواهد یافت، اما به گفتۀ او، در حال حاضر طالبان تهدیدی جدی هستند.

فوزیه کوفی در این نشست می‌گوید: «ما برای تصفیۀ حساب دینی نمی‌رویم، زیرا پایان‌دادن به اختلاف در تفاسیر و برداشت‌های دینی به ساد‌گی امکان‌پذیر نیست.»

سمیع‌الله مهدی، یکی از اشتراک‌کنند‌گان در این نشست می‌گوید، چرا حکومت افغانستان در بارۀ رهایی ۵ هزار زندانی طالبان و هم‌چنان در بارۀ ۴۰۰ زندانی این گروه که قرار است از بند آزاد شوند، هیچ‌گونه معلوماتی به مردم ارایه نکرده است.

آقای مهدی می‌افزاید در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، آزادی بیان نباید نادیده گرفته شود، زیرا به گفتۀ او، طالبان دو بار، نخست در نشست مسکو و بار دیگر هنگام امضای توافق‌نامۀ دوحه، با حالت تهدیدآمیز در برابر رسانه‌های ظاهر شده‌اند.

در این حال یافته‌های نظر سنجی‌یی که از سوی انستیتوت مطالعات صلح و جنگ انجام شده است نشان می‌دهد که شماری زیادی از شهروندان کشور، خواهان نظام جمهوریت هستند.

در این نظر سنجی آمده است که ۳۶،۷ درصد مردم از بی‌رحمی طالبان نگران‌اند، ۲۴، ۴۹ درصد از خشونت طالبان علیه زنان ابراز نگرانی کرده‌اند و ۲۲، ۲۹ درصد هم گفته‌اند، از این نگران‌اند که طالبان برای منافع پاکستان کار می‌کنند.

در بخشی از این نظر سنجی آمده است اشتراک‌کنند‌گان طالبان را دلیل اصلی ناامنی‌ها در کشور می‌دانند و از این گروه خواسته‌اند که از قربانیان جنگ پوزش بخواهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.