- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

نبیل: جمهوریت ۴+۱ از وحشت داعش و طالب استفاده ابزاری می کند

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی کشور می‌گوید حکومت فعلی راه جمهوری دموکراتیک و دولت اسلامی را می‌پیماید و این زورآزمایی‌ها در برابر مردم نتیجه نمی‌دهد.

آقای نبیل در یک رشته توییتی روز گذشته (یک‌شنبه، ۳۰ قوس) در واکنش به برکناری سخنگوی والی تخار از سوی ریاست جمهوری به دلیل تایید تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی نیروی هوایی ارتش به رسانه‌ها، گفت با ایجاد فضاى ترس و اختناق هرگز نمی‌توان مردم افغانستان را مهار کرد.

وی خطاب به حکومت تاکید کرد اگر روش‌های استبدادی و تحکم‌خویی نتیجه می‌داد، امروز نه نوبت به جمهوریت شما می‌رسید و نه به امارت اسلامی طالبان.

رئیس پیشین امنیت ملی کشور خاطرنشان کرد پیش از حکومت فعلی، این زورآزمایى‌ها زیر نام جمهوری دموکراتیک و دولت اسلامى در برابر مردم افغانستان صورت گرفته‌اند.

به باور آقای نبیل، گروه طالبان و داعش در میان مردم وحشت می‌آفرینند، اما «جمهوریت (۴+۱)» از این وحشت و دهشت آنان استفاده سیاسی و ابزاری می‌کند.

این مقام پیشین امنیت ملی کشور از حکومت می‌خواهد با این حرکات ناسنجیده خود داعیه طالبان و داعش را در افغانستان تقویت نکند.

به گفته او، هر دو جانب جنگ افغانستان باید فضای التهابی کشور و منطقه را درک کنند، در غیر آن صورت شهروندان افغانستان در برابر هردو پدیده ویرانگر و بیگانه قیام خواهند کرد.

آقای نبیل بیان داشته‌است که این‌بار قیام بنام دین، مذهب، چپی، راستی، قوم و تبار نه، بلکه این قیام بنام اکثریت وطن‌دوست در برابر اقلیت خائن و جداسازى این صف خواهد بود.

این اظهارات آقای نبیل در حالی صورت می‌گیرد که ارگ ریاست جمهوری با ارسالی مکتوبی به اداره ارگان‌های محل، گفته‌است از این پس پست سخنگویان ولایات لغو و مسئولیت اطلاع‌رسانی به شخص والی هر ولایت محول می‌شود.

این تصمیم رئیس‌جمهور زمان صورت گرفت که سخنگوی والی تخار به رسانه‌ها گفته‌بود، در نتیجه حمله اشتباهی نیروی هوایی ارتش بر یک مسجد ۱۲ کودک کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شده‌است.

ریاست جمهوری در این مکتوب ضمن برکناری جواد هجری، سخنگوی والی تخار، تمام بست‌های سخنگویان والی‌ها را نیز لغو کرده‌است.