• انتشار: 22 دسامبر 2019
  • ساعت: 20:05
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40124
پرینت
تیم انتخاباتی امنیت و عدالت نتیجه انتخابات را نپذیرفت

نبیل: این نتیجه کودتا علیه دموکراسی است

در اعلامیه‌ی این تیم که بعد از ظهر امروز (یک‌شنبه، ۱ جدی) منتشر شده، آمده است کمیسیون انتخابات به اصل بی‌طرفی و چارچوب‌های حقوقی توجه نکرده و به‌صورت «جانب‌دارانه» نتایج ابتدایی را اعلام کرده است.

تیم انتخاباتی «امنیت و عدالت» به رهبری رحمت‌الله نبیل نتایج ابتدایی اعلام‌شده از سوی کمیسیون انتخابات را «کودتا» علیه دموکراسی و روندهای مردم‌سالار دانسته و گفته است این نتیجه را نمی‌پذیرد.

در اعلامیه‌ی این تیم که بعد از ظهر امروز (یک‌شنبه، ۱ جدی) منتشر شده، آمده است کمیسیون انتخابات به اصل بی‌طرفی و چارچوب‌های حقوقی توجه نکرده و به‌صورت «جانب‌دارانه» نتایج ابتدایی را اعلام کرده است.

به باور نبیل، کمیسیون انتخابات با این اقدام خود «آخرین میخ را بر پیکر نیم‌جان دموکراسی» کوبیده است.

تیم «امنیت و عدالت» کمیسیون انتخابات به عدم رعایت قانون متهم کرده است. نبیل همچنان تیم «دولت‌ساز» به رهبری اشرف غنی را نیز متهم کرده است که در امور کمیسیون مداخله کرده و روند انتخابات را از مسیر قانونی‌اش منحرف و به طرف بحران سوق داده است.

با این همه، تیم «امنیت و عدالت» از کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی خواسته است که با حفظ بی‌طرفی کامل آرای سفید را از سیاه جدا کند. این تیم همچنان از کمیسیون شکایات خواسته است که عاملین اصلی تقلب‌های سازمان‌یافته را از فهرست نامزدان حذف و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کند.

«امنیت و عدالت» در ادامه گفته است در صورتی که کمیسیون شکایات نیز این کار را انجام ندهد، «بحران بس عظیم  چندلایه ناشی از حکومت برآمده از بطن  تقلب، جوهر و هستی نظام را اضمحلال و متلاشی خواهد ساخت و قیمت آن‌را مردم افغانستان خواهند پرداخت»!

کمیسیون مستقل انتخابات پیش از ظهر امروز (یک‌شنبه، ۱ جدی) نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام کرد. آرایی که از سوی این کمیسیون معتبر شناخته شده، یک‌میلیون و ۸۲۴ هزار و ۴۰۱ رأی است.

براساس این نتایج، اشرف غنی با گرفتن ۹۲۳ هزار و ۸۶۸ رأی (۵۰.۶۴ درصد) در صدر و عبدالله عبدالله با گرفتن ۷۲۰ هزار و ۹۹۰ رأی در رده‌ی دوم قرار گرفته است.

پیشتر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله نیز گفته بود که نتیجه‌ی تقلبی اعلام‌شده از سوی کمیسیون بدون تصفیه‌ی آرای پاک از ناپاک بوده و مشروعیت ندارد.

تیم «دولت‌ساز» به رهبری محمد اشرف غنی اما از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات استقبال کرده و از طرف‌های دخیل در انتخابات نیز خواسته است که نتایج اعلام‌شده را بپذیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.