• انتشار: 12 آوریل 2020
  • ساعت: 18:11
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43494
پرینت

نبیل: آزادی مالی خان صف دشمن را تقویت کرد

مالی خان یکی از اعضای برجستۀ شبکه حقانی و مامای انس حقانی است و مسئولیت‌ مالی شبکه حقانی را بر عهده داشت. او سه سال پیش از انس حقانی و حافظ رشید در سال ۱۳۹۰ هجری خورشیدی بازداشت شده بود.

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی در یک پیام توییتری نوشته است مالی خان، مامای انس حقانی و عضو کلیدی شبکۀ حقانی پس از آزادی از زندان دولت افغانستان برای نظارت از فعالیت‌های تروریستی به پاکستان رفته است.

آقای نبیل پیش از این نیز هشدار داده بود آزادی سه تن از اعضای کلیدی شبکۀ حقانی صف دشمن را تقویت می‌کند.

مالی خان یکی از اعضای برجستۀ شبکه حقانی و مامای انس حقانی است و مسئولیت‌ مالی شبکه حقانی را بر عهده داشت. او سه سال پیش از انس حقانی و حافظ رشید در سال ۱۳۹۰ هجری خورشیدی بازداشت شده بود.

رئیس‌جمهور غنی در تاریخ دوازدهم نوامبر ۲۰۱۹ در یک پیام تصویری گفت که حاجی مالی خان فرزند ولی خان، عبدالرشید فرزند محمد عمر و انس، پسر جلال الدین حقانی با هدف زمینه‌سازی مذاکرات رو در رو با طالبان به صورت مشروط در بدل رهایی دو استاد دانشگاه آمریکایی – افغانستان از زندان آزاد می‌شوند.

آقای غنی در آن زمان گفته بود این سه زندانی کلیدی طالبان در مشورت نزدیک و همه‌جانبه با شرکای بین‌المللی افغانستان و به خصوص ایالات متحد امریکا از زندان آزاد می‌شوند تا زمینۀ مذاکرات مستقیم صلح با طالبان فراهم شود.

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری و رئیس پیشین امنیت ملی در واکنش به آزادی انس و مالی خان در آن زمان گفته بود «با معلوماتی که من در دست دارم، تا اکنون انس حقانی مورد بازجویی و استنطاق قرار نگرفته و هیچ نوع اتهام رسمی بر او وارد نشده است. آقای صالح در آن زمان گفته بود اگر در مورد آن‌ها (انس، مالی خان، حافظ رشید) برنامه و سازش پنهانی وجود ندارد، پس چرا پرونده‌اش را افشا نمی‌سازند؟»

آقای صالح در روز رهایی انس حقانی و همراهانش در کنار رئیس‌جمهور غنی ایستاده بود و ساعاتی پس از آن در صفحه رسمی فیس‌بوکش نوشت «ما مکانیزم و روشی را در پیش گرفته‌ایم که رهایی مشروط این سه نفر به معنای تقویت صفوف دشمن و تشدید حملات‌شان نخواهد شد. او آزادی سه عضو کلیدی شبکه حقانی را باز شدن راه گفت‌وگوی رودررو و حل صلح‌آمیز جنگ عنوان کرده بود.»

رحمت‌الله نبیل، دلیل آزادی انس حقانی، مالی خان و حافظ رشید را سفر غیر منتظره‌ رئیس تازه‌ سازمان استخبارات ارتش پاکستان به کابل دانسته بود. آقای نبیل پس از رهایی انس و همراهانش گفت آزادی این سه تن صف دشمن را تقویت می‌کند.

نهادهای حامی حقوق بشر رهایی انس حقانی و ۲ تن از همکارانش که در سازمان‌دهی و انجام مرگ‌بارترین حملات انفجاری و انتحاری در کابل نقش داشتند را یک اقدام سیاسی اشتباه، ‌غیر قانونی و توهین‌آمیز به قربانیان تروریزم و جنگ وحشیانۀ دو دهه اخیر عنوان کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.