• انتشار: 25 دسامبر 2015
  • ساعت: 10:46
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 5446
پرینت

ناندیرا مودی نخست وزیر هند وارد کابل شد

ناندیرا مودی نخست وزیر هند صبح زود امروز وارد کابل شد تا با مقامات کشور دیداری داشته باشد و ساختمان جدید پارلمان کشور را نیز افتتاح کند.

آقای مودی صبح زود امروز جمعه وارد کابل شد و با استقبال گرم از سوی محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، حکمت خلیل کرزی معاون سیاسی وزارت خارجه و شیدا محمد ابدالی سفیر افغانستان در دهلی روبرو شد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور نیز با فرش قرمز در ارگ ریاست جمهوری از ناندیرا مودی استقبال کرد.

این اولین سفر آقای ناندیرا مودی به افغانستان است و قرار است وی ساختمان جدید پارلمان کشور را که با کمک های مالی این کشور ساخته شده را افتتاح کند.

کار ساخت ساختمان جدید پارلمان کشور در سال ۲۰۰۹ توسط یک شرکت هندی با هزینه ای معادل ۹۰ میلیون دالر که توسط این کشور نیز فراهم گردید آغاز شد.

هند پس از سقوط طالبان تاکنون نقش بسزایی را در بازسازی افغانستان ایفا نموده است و گفته می شود در حدود ۲ میلیارد دالر در زمینه های مختلف اقتصادی-اجتماعی از سال ۲۰۰۱ تاکنون در کشور سرمایه گذاری کرده است.

این کشور همچنین روز چهارشنبه سه هلی کوپتر جنگی ام آی ۲۵ را به نیروهای امنتی کشور تحویل داد و گفته می شود که هلی کوپتر دیگر را نیز در هفته آینده به نیروهای امنیتی کشور تحویل دهد، که بر اساس گفته ها، این هلی کوپتر ها کمک شایانی به نیروی هوایی کشور می کند.

در سفر اخیر محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی کشور به دهلی، تصمیم بر این شد که هند به نیروهای امنیتی کشور چهار بالگرد جنگی MI-25 تحویل دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.