• انتشار: 4 فوریه 2017
  • ساعت: 12:38
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 18336
پرینت

نام گلبدین حکمتیار از لیست سیاه سازمان ملل متحد حدف شد

سازمان ملل متحد گفته است که نام گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان را پس از توافق صلح او با دولت افغانستان، از لیست سیاه تروریستی اش حذف کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز گذشته (جمعه) در بیانیه ای اعلام کرد که نام گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی از لیست سیاه این سازمان حذف شده و از این پس محدویت های مالی، تسلیحاتی و مسافرتی بر او قابل اجرا نخواهد بود.

گفتنی است که شورای امنیت سازمان ملل در حالی خبر از لغو تحریم ها و حذف نام گلبدین حکمیتار از لیست سیاهش می دهد، که چند ماه پیش محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور به دنبال امضای توافقنامه صلح با حکمتیار، از سازمان ملل خواسته بود تا این اقدام را انجام دهد.

براساس این توافقنامه صلح ۲۵ بندی، گلبدین حکمتیار و اعضای حزب او در بدل صلح با دولت افغانستان، بخاطر فعالیت های شورشیانه قبل از توافقنامه صلح، مصونیت قضایی و حق فعالیت های سیاسی به طور کامل دریافت می کنند.

گلبدین حکمتیار که زمانی علیه تهاجم شوروی ایستاده بود، در زمان جنگ های داخلی علیه طالبان نیز جنگید و طی ۱۵ سال گذشته نیز علیه دولت و نیروهای خارجی در کشور مبارزه می کرد.

ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۳ نام او را به عنوان یک تروریست بین المللی اعلام کرد و جایزه چند میلیون دالری برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود تعیین کرد. آمریکا همچنین در همان سال از سازمان ملل متحد خواست تا نام او را وارد فهرست سیاهش بکند.

اما پس از آنکه دولت افغانستان با حزب اسلامی به رهبری حکمتیار توافقنامه صلح را امضا کرد، از این اقدام استقبال نمود و وعده سپرد تا اقدامات لازم برای خاتمه سال ها جنگ در افغانستان را روی دست گیرد.

در این میان، طالبان همچنان از حضور بر سر میز مذاکرات سر باز زده است و پیش شرط هایی از جمله خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، آزادی زندانیان این گروه و لغو تحریم های سازمان ملل را برای از سرگیری مذاکرات صلح با دولت افغانستان تعیین کرده است.

این در حالیست که حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان خطاب به طالبان گفته بود که تا زمانی که فعالیت های شورشیانه از سوی شما (طالبان) در کشور وجود داشته باشد، نیروهای خارجی نیز حضور خواهند داشت.

آقای زاخیلوال گفته بود که اگر طالبان واقعا بدنبال خروج نیروهای خارجی از افغانستان است، پس باید صلح کند، زیرا صلح منجر به خروج آنها خواهد شد، و نه جنگ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.