• انتشار: 30 نوامبر 2020
  • ساعت: 10:28
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 51397
پرینت
مجلس امروز به شش نامزد وزیر دیگر رأی اعتماد می دهد

نامزد وزیران کار، فواید عامه، مهاجرین، شهر سازی، معادن و زنان را بهتر بشناسید

در نشست روز گذشته نیز حسینه صافی، نامزد وزارت زنان، نور رحمان اخلاقی، نامزد وزارت مهاجران، محمد هارون چخانسوری، نامزد وزارت معدن و پطرولیوم، محمود کرزی، نامزد وزارت شهرسازی، قدرت الله ذکی، نامزد وزارت ترانسپورت و نجیب‌الله یمین، نامزد وزارت فواید عامه برنامه‌های خود را به مجلس ارائه کردند.

مجلس نمایندگان اعلام کرد بعد از دیدار روز شنبه، هشتم قوس میر رحمن رحمانی، رئیس مجلس با رئیس جمهور غنی، “اختلاف” میان پارلمان و دولت حل شده است و به این ترتیب مجلس روند رای اعتماد به وزیران را روز (یکشنبه، نهم قوس از سر گرفت.

بعد از این که امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری که در سخنرانی‌اش در نشست ژنو، شماری از نمایندگان را به فساد متهم کرد، تنش میان مجلس نمایندگان و دولت افغانستان افزایش یافت، مجلس رای تایید به وزیران را متوقف کرد و خواستار استعفای آقای صالح شد.

تاکنون مجلس نمایندگان به ده وزیر پیشنهادی کابینه رای اعتماد داده است. در نشست دیروز آقای غنی به خاطر این کار از مجلس قدردانی کرده است.

در نشست روز گذشته نیز حسینه صافی، نامزد وزارت زنان، نور رحمان اخلاقی، نامزد وزارت مهاجران، محمد هارون چخانسوری، نامزد وزارت معدن و پطرولیوم، محمود کرزی، نامزد وزارت شهرسازی، قدرت الله ذکی، نامزد وزارت ترانسپورت و نجیب‌الله یمین، نامزد وزارت فواید عامه برنامه‌های خود را به مجلس ارائه کردند.

قرار است نمایندگان مجلس امروز دوشنبه، ۱۰ قوس به شش وزیر پیشنهادی رای بدهند.

زندگینامه وزیران مهاجران، معدن، شهرسازی، ترانسپورت، فواید عامه و امور زنان

یمین
توضیح تصویر،نجیب‌الله یمین، سرپرست وزارت فواید عامه

نجیب‌الله یمین، وزارت فواید عامه

نجیب الله یمین، متولد ۱۳۵۳ در ولایت لوگر است. او مکتب/مدرسه را در ولایت لوگر خوانده و در سال ۱۳۷۴ وارد دانشگاه کابل شده است. در دوره لیسانس در رشته مهندسی تحصیل کرده است و در سال ۱۳۷۹ فارغ التحصیل شده است.

او مدرک فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) خود را از دانشگاهی در آمریکا در رشته مدیریت منابع طبیعی گرفته و در نهادهای مختلف از جمله بانک جهانی، بانک توسعه آسیائی، نهاد توسعه همکاری آلمان، وزارت انرژی و آب و سایر نهادهای دولتی کار کرده است.

افغانستان
توضیح تصویر،قدرت الله ذکی، سرپرست وزارت ترانسپورت

قدرت الله ذکی، وزارت ترانسپورت

قدرت الله ذکی، نماینده مردم ولایت تخار در مجلس نمایندگان بود.

او مدرک لیسانس خود را در رشته خبرنگاری از ترکیه گرفته است.

محمود کرزی، سرپرست وزارت شهرسازی
توضیح تصویر،محمود کرزی، سرپرست وزارت شهرسازی

محمود کرزی، وزارت شهرسازی و اراضی

محمود کرزی ۶۳ سال سن دارد و برادر بزرگ حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان است.

او در سال‌های پیش از سقوط طالبان در آمریکا زندگی می‌کرد. اما بعد از سقوط طالبان به افغانستان بازگشت و سرگرم کار در عرصه‌های اقتصادی شد.

محمود کرزی بازرگان و در گذشته یکی از سهامداران کابل بانک نیز بود. او نیز متهم به اختلاس و سوء‌استفاده از قرضه‌های غیر قانونی این بانک و عدم پرداخت بدهی‌اش شده بود.

آقای کرزی اما بارها این اتهامات را تکذیب کرد و تاکید کرد که تمامی وام‌های خود را دوباره پرداخته است.

محمود کرزی، چندی قبل به بی‌بی‌سی گفت که طرح‌هایی برای اجرائی شدن این پروژه بزرگ شهرسازی افغانستان در دست دارد تا موانعی که چندین سال مانع اجرای پروژه شده را از سر راه بردارد.

او می‌گوید یکی از شرایطی که رئیس جمهور برای نامزدی او به وزارت شهرسازی موافقت کرده بود، اجرای پروژه کابل جدید است.

افغانستان
توضیح تصویر،هارون چخانسوری، وزارت معادن و پترولیم

هارون چخانسوری، وزارت معادن

آقای چخانسوری متولد سال ۱۳۵۹ در ولسوالی چخانسور ولایت نمیروز است. قبل از گماشته شدن به سمت‌ سرپرست وزارت معدن، مدتی به عنوان معین سیاسی و سرپرست وزارت خارجه، معاون حکومت‌داری و برنامه‌های ریاست جمهوری و قبل از آن به عنوان سخنگوی رئیس‌جمهور کار کرده است.

او مدرک لیسانس را از دانشگاه کاردان کابل و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت عمومی از دانشگاه سیدنی آسترالیا گرفته است.

افغانستان
توضیح تصویر،حسینه صافی، سرپرست وزارت زنان

حسینه صافی، وزارت امور زنان

حسینه صافی متولد ۱۳۵۳ در ولایت لغمان است. او در رشته علوم سیاسی از دانشگاه خصوصی طلوع آفتاب مدرک کارشناسی گرفته است. به زبانهای فارسی، پشتو، اردو و انگلیسی می‌تواند صحبت کند.

در سایت رسمی وزارت زنان آمده که خانم صافی بیشتر از بیست سال تجربه کار در زمینه توسعه دارد و از حامیان بزرگ آموزش و پرورش است؛ او معتقد است که کیفیت آموزش و پرورش راه حل‌های کلیدی نسبت به توسعه پایدار یک ملت است.

افغانستان
توضیح تصویر،نور رحمان اخلاقی، سرپرست وزارت امور مهاجران

نور رحمان اخلاقی، وزارت امور مهاجران

نور رحمان اخلاقی از اعضای حزب جمعیت اسلامی افغانستان است. او در رشته اقتصاد در دانشگاه کابل درس خوانده و کارشناسی ارشد خود را از رشته بازرگانی و مدیریت استراتژیک دانشگاه آزاد ایران به دست آورده است.

او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ از اعضای ارشد ستاد آقای عبدالله بود و به عنوان نماینده تیم ثبات و همگرآیی به رهبری عبدالله عبدالله در برنامه ها شرکت می‌کرد.

آقای اخلاقی همچنین رئیس تلویزیون خصوصی نور بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.