سیاست

نامزدی «ملا حسن آخوند» به عنوان رئیس دولت آینده افغانستان

نیوز انترنشنال به نقل از برخی مقامات ارشد طالبان گزارش کرده که طالبان به احتمال زیاد روز چهارشنبه و یا با چند روز تاخیر دیگر طرح دولت جدید را اعلام خواهد کرد و «ملا محمد حسن آخوند» از سوی رهبر طالبان به عنوان رئیس دولت آینده افغانستان پیشنهاد شده است.  

این مقام های طالبان گفته اند: “ملا هبت الله آخوندزاده شخصا ملا محمد حسن آخوند را به عنوان رئیس جمهور یا رئیس الوزرا یا رئیس دولت آینده افغانستان پیشنهاد کرده است. ملا برادر آخوند و ملا عبدالسلام نیز معاونان او خواهند بود.”

گزارش می افزاید که دست کم ۳ تن از مقام های ارشد طالبان خبر نامزدی ملا محمد حسن آخوند به عنوان رئیس دولت آینده افغانستان را تایید کرده اند.

ملا محمد حسن آخوند در حال حاضر ریاست شورای رهبری طالبان را بر عهده دارد.

یکی از مقام های طالبان درباره ملا حسن آخوند می گوید: “او از افراد نزدیک به ملا هبت الله آخوندزاده است و  20 سال می شود که ریاست شورای رهبری را بر عهده دارد و بسیار خوشنام است. او بیشتر یک رهبر مذهبی است و سابقه ای نظامی ندارد.”

ملا محمد حسن آخوند در زمان حاکمیت قبلی طالبان مدتی وزیر خارجه طالبان بود و پس از آن به سمت معاون نخست وزیر حکومت آنها منصوب شد.

گزارش علاوه کرده است که سراج الدین حقانی رئیس شبکه حقانی نیز به عنوان وزیر داخله ایالتی طالبان معرفی شده و ملا محمد یعقوب فرزند ملا محمد عمر بنیانگذار طالبان به عنوان وزیر دفاع دولت آینده پیشنهاد شده است.

ملا محمد یعقوب به واسطه رابطه نزدیکی که پدرش با ملا هبت الله آخندزاده داشته به عنوان رئیس کمیسیون نظامی طالبان از سوی او منصوب شده و در حال حاضر در این سمت فعالیت دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا