برگزیده هاسیاست

نامزدان معترض انتخابات پارلمانی: دادگاه ویژه برای رسیدگی به تقلبات باید شکل گیرد

این معترضان، ظهر امروز چهارشنبه (۱۸ ثور) در مقابل دروازه‌های ارگ ریاست جمهوری تجمع کرده و خواهان رسیدگی به اعتراضات شان شدند.

این معترضان بانو، پس از آن‌که نام‌های شان از فهرست ابتدایی انتخابات پارلمانی حذف شده، دست به اعتراض زده‌اند.

فرزانه فرهمند نامزد معترض از حوزه انتخاباتی ولایت بغلان گفت که ۲۱ نامزد معترض خواست فراقانونی ندارند بلکه آن‌ها می‌خواهند، مطابق به قانون انتخابات به شکایت‌های شان رسیدگی شود.

او گفت که در گذشته ایجاد محکمه اختصاصی در قانون انتخابات نبود؛ اما حالا محکمه اختصاصی انتخاباتی در قانون جدید انتخاباتی تذکر یافته است؛ بناً رییس‌جمهور باید فرمان ایجاد این محکمه را در مورد رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، صادر کند.

بانوفرهمند تصریح کرد: “ما اسنادی که داریم به نهادهای عدلی و قضایی می‌سپاریم. اگر حق به جانب بودیم، کسانی که خلاف قانون به پارلمان رفتند، اخراج شوند. اگر اسناد نداشتیم و معتبر نبود، ما را به سارنوالی معرفی کنند.”

شکریه پیکان نامزد معترض دیگر از ولایت قندوز نیز گفت: «فقط یک خواست داریم؛ رییس‌جمهور غنی فرمان ایجاد محکمه خاص انتخاباتی را صادر کند تا محکمه بررسی شده و آنانی که بدون رای مردم به پارلمان راه یافته اند، افشا شوند.»  

خانم، پیکان افزود، از جناب غنی می‌خواهم که اگر یک رای من تقلبی بود، من رای نداشتم، کامیاب نبودم، رای من بدون بایومتریک بود، مرا به محکمه سپرده و مجازات کند، در غیر آن صورت، آنانی که با هزینه هنگفت و رای تقلبی به پارلمان رفته‌اند، خیانت در حق مردم اجازه داده نشود.

معترضان، هشدار دادند، در صورتی که حکومت به خواسته‌های قانونی و مشروع آن‌ها رسیدگی نکنند، دست از اعتراض نکشیده و دروازه ارگ ریاست‌جمهوری را باز نخواهند کرد.

این نامزدان مدعی اند، مسوولان حکومتی قبل از برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح به آن‌ها وعده داده بودند که پس از برگزاری لویه جرگه به خواسته‌های آن‌ها توجه خواهند کرد، اما تاهنوز به صدای اعتراض آن‌ها گوش نداده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا