• انتشار: 23 سپتامبر 2019
  • ساعت: 09:41
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37956
پرینت
کمیسیون شکایات انتخابات اعلام‌ کرد

نامزدانی که پس از ضرب الاجل تعیین شده انصراف داده اند جریمه می شوند

کمیسیون شکایات انتخابات اعلام‌ کرد نامزدان انتخابات ریاست جمهوری که بعد از ضرب الاجل تعیین‌شده توسط کمیسیون انتخابات انصراف داده‌اند، مرتکب خطا شده و جریمه خواهند شد.

بر اساس تقویم انتخابات ریاست جمهوری، نامزدان، پس از انتشار فهرست ابتدایی، تا دوم ثور سال جاری فرصت انصراف از انتخابات را داشتند.

شیدا محمد ابدالی و زلمی رسول دو نامزدی هستند که اخیرا انصراف شان را اعلام و از تیم محمد اشرف غنی اعلام حمایت کرده‌اند اما معاونان شان به تیم ثبات و همگرایی پیوستند.

بر اساس اعلام کمیسیون مستقل شکایات انتخابات تا کنون سقف جریمه برای این نامزدان مشخص نشده ولی بر اساس راهکار برای آنان جریمه تعیین می‌شود.

به نقل از بی بی سی قاسم الیاسی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت نامزدانی که از ادامه حضور در روند انتخابات دست کشیده‌اند، مکلف هستند تا امکانات دولتی از جمله خودروهای ضدگلوله را به دولت برگرداند.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات گفت دو نامزد منصرف‌شده، رسما به کمیسیون انتخابات اطلاع نداده‌اند.

قبل از این محمد حنیف اتمر، نیز با انتشار خبرنامه‌ای کمپین انتخاباتی خود را تعلیق کرده بود ولی خانم نورستانی گفت تاکنون حنیف اتمر نیز درباره ادامه حضورش در رقابت‌های انتخاباتی به کمیسیون توضیح لازم را نداده است.

وزارت داخله گفت به منظور تامین امنیت نامزدها، سه موتر زرهی و سه موتر تعقیبی در اختیار آنان قرار داده است.

یک مقام وزارت داخله به شرط افشا نشدن نامش به بی‌بی‌سی گفت حدود ۹۰۰ نیروی امنیتی، برای تامین امنیت نامزدان، معاونان، دفاتر و خانه‌های آنان گماشته شده‌اند.

بر اساس قانون انتخابات افغانستان فردی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌شود، باید در روز ثبت نام علاوه بر معرفی دو معاون صد هزار کپی شناسنامه و یک میلیون افغانی (به عنوان ضمانت به کمیسیون تحویل دهند.

این پول در صورتی به نامزد باز گردانده می‌شود که در روند مبارزات انتخابات ده درصد کل آرا انتخابات را به دست آورد. اگر نامزد در تاریخ مشخص شده انصراف دهد پول به او برگردانده می‌شود.

اکنون اوراق رای‌دهی برای ۱۸ نامزد چاب و در سراسر افغانستان توزیع شده است، کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان اعلام کرد آرای نامزدان منصرف شده، محاسبه نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.