اجتماعی

ناحیه ۱۳ کابل، بیش از هزار بست معلمی نیاز دارد

سید احمد مبلغ، فعال سیاسی امروز سه شنبه در این گردهمآیی گفت که شهر کابل بیش از ۴ هزار بست معلم کمبود دارد که ۱۰۷۰ بست ان صرفا در ناحیه سیزدهم شهر کابل  -دشت برچی- است.

آقای مبلغ اضافه کرد، شش ماه است، حق الزحمه بخش زیادی از کارمندان معارف پرداخت نشده و این مساله، با ایجاد دلسردی میان کارمندان، راندمان کاری وزارت معارف را به شدت پایین آورده است.

سخنرانان این نشست به از نظر کیفی نیز نظام آموزشی وزارت معارف را مورد انتقاد قرار دادند و گفتند که معلمانی که شاگردان را درس می دهند، تحصیلات عالی ندارند و یا اینکه غیر تخصصی هستند.

محمد عارف حیدری، فعال سیاسی و فرهنگی نیز در همین حال به کاستی های کمی مکاتب اشاره کرد و گفت که  ۱۳ مکتب در شهر کابل بی سرنوشت است، که ۵ مکتب در ناحیه ششم و سیزدهم غرب کابل است.

آقای حیدری همچنین علاوه کرد که در ناحیه ۱۳ مکاتبی نیز هست که تعمیر ندارد و شاگردان زیر خیمه درس می خوانند.

به گفته سخنرانان، اختلافات سیاسی و رقابت‏های مقامات وزارت معارف و ریاست معارف شهر کابل باعث شده تا فرزندان مظلوم این سرزمین آسیب ببینند.

آنان بر این باورند که اختلافات بین وزارت و ریاست معارف باعث شده تا بودجه مکاتب رسمی دولتی در شهر کابل منظور نشود و دود این اتش، فقط چشمان فرزندان این سرزمین را خواهد سوزاند.

آنان از مقام های وزارت معارف خواستند که به مشکلات دانش آموزان غرب کابل توجه کنند و اجازه ندهند که بیش از این دانش آموزان ضربه ببینند.

فعالان سیاسی و فرهنگی این نشست همچنین یاد آور شدند که اگر وزارت معارف به مشکلات یاد شده رسیدگی نکند، تظاهرات بزرگی را علیه وزارت معارف با حضور هزاران شاگرد این مکاتب، والدین شان و کارمندان وزارت معارف سازماندهی خواهیم کرد.

این اعتراض در حالی صورت می گیرد که چندی پیش نیز وزیر معارف گفته بود که در سراسر کشور حدود ۱۰ هزار بست معلمی خالی است.

وزارت معارف بعد از بخش های امنیتی و دفاعی کشور بیشترین بودجه کشور را به خود اختصاص می دهد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا