• انتشار: ۲۵ حمل ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۳:۳۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 56807
پرینت

ناتو و امریکا به طور همزمان افغانستان را ترک می کنند

همزمان با نشر گزارش‌ در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در ماه سپتامبر، وزیر دفاع آلمان گفت احتمال دارد نیروهای ناتو نیز یکجا با امریکا خارج شوند.

آنگرت کرامپ-کارنباوئر؛ وزیر دفاع آلمان گفت: «ما همواره گفته‌ایم، با هم می‌رویم، با هم بیرون می‌شویم.»

این در حالی است روزنامه واشنگتن‌پست هم گزارش داده‌ که جو بایدن؛ رییس جمهور امریکا تصمیم گرفته‌ که همه سربازان این کشور را تا ۱۱ سپتامبر از افغانستان خارج کند.

این روزنامه، به نقل از منابع آگاه، گزارش داده‌است که خروج نیروهای امریکایی تا بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تکمیل خواهد شد.

بر اساس توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان که در فبروری ۲۰۲۰ در دوحه به امضا رسید،‌ امریکا متعهد شده‌بود که تا اول ماه می تمام نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند.

همزمان روزنامه تایمز  نیز گزارش داده‌است که پس از تصمیم امریکا در زمینه خروج نیروهای خارجی تا ۱۱ سپتامبر سال جاری میلادی، کشور بریتانیا تصمیم به خروج نیروهای این کشور از افغانستان گرفته‌است.

این روزنامه در گزارشی که روز سه شنبه، ۲۴ حمل منتشر شد، نوشت که انگلستان برنامه‌هایی را برای تحویل کنترل آکادمی در کابل تنظیم کرده‌است؛ جایی که نیروهای بریتانیایی برای آموزش سربازان افغان به دولت کمک می‌کنند.

تایمز افزوده که حدود ۷۵۰ سرباز انگلیسی در افغانستان حضور دارند که بدون حمایت ایالات متحده به دلیل اعتماد به پایگاه‌ها و زیرساخت‌های امریکا مبارزه می‌کنند.

نگرانی مجلس افغانستان

میررحمان رحمانی؛ رییس مجلس نمایندگان می‌گوید که با توجه به وضعیت امنیتی کشور، شرایط برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان فراهم نیست. به گفته او خروج این نیروها در شرایط کنونی باعث بدترشدن اوضاع امنیتی و جنگ داخلی خواهد شد.

رییس مجلس نمایندگان در نشست عمومی امروز (چهارشنبه، ۲۵ حمل) این نهاد گفت که خروج نیروهای خارجی از افغانستان خواست دیرینه مردم است؛ اما این خروج باید با توجه به مسایل امنیتی افغانستان صورت بگیرد.

آقای رحمانی افزود که خروج نیروهای خارجی در شرایطی که افغانستان در شرایط بد امنیتی قرار دارد، جنگ داخلی و تشدید ناامنی را در پی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.