سیاستِتیتر یک

ناتو: از نیروهای امنیتی افغانستان به گونه دراز مدت حمایت می کنیم

آقای ستولنبرگ در سفری که به کابل داشت، امروز سه شنبه  در یک نشست خبری حضور یافت و گفت که ماموریت نظامی ناتو پایان یافته است ولی در زمینه های آموزش، مشوره دهی و مالی همکار نیروهای امنیتی افغان است.

دبیر کل ناتو تاکید کرد که تعهد ناتو با افغانستان پایدار است اما موفقیت‌های دراز مدت افغانستان نیاز به اصلاحات بیشتر و مبارزه با فساد اداری دارد و نهادهای امنیتی نیز باید تقویت شوند.

دبیر کل ناتو گفت که سال ۲۰۱۶ سال سختی خواهد بود ولی در سال ۲۰۱۵ دیده شد که نیروهای ارتش افغانستان ثابت کردند توانایی دفاع را دارند و در مقابل طالبان و دیگر گروه‌هایی که تهدید ایجاد می‌کنند، مبارزه نمایند. او یادآور شد که افغانستان هنوز یک کشور خطرناک است و تروریستان هنوز هم حضور دارند.

در همین حال محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری در این نشست خبری گفت که سال ۲۰۱۶ سالی‌ست که حکومت با ناتو و دیگر هم‌کاران بین‌المللی به اساس اعتبار و اعتمادی که وجود دارد به پیش خواهد رفت.

رئیس جمهوری یادآور شد که تهدیدات سرحد را نمی‌شناسند و بر بنیاد تهدیدهای مشترک افغانستان و ناتو، همکاری‌های دوطرف نیز عمیق‌تر و وسیع‌تر شده‌است.

او گفت جنگ افغانستان منطقه‌ای و بین‌المللی است و منافع همه کشورهای ناتو و غیر ناتو است که افغانستان را کمک کنند. به گفتۀ رییس جمهور ماموریت ناتو در چارچوب غیر جنگی واضح است اما تا اندازه‌ای اگر انعطاف‌پذیری در آن باشد حکومت افغانستان از آن استقبال خواهد کرد.

سفر دبیر کل ناتو به افغانستان در حالی‌ست که فصل جنگ نیز فرا رسیده و پیش‌بینی‌ها و نگرانی‌های زیادی مبنی بر افزایش ناامنی در افغانستان وجود دارد.

از سویی، در حال حاضر پدیدۀ تازۀ داعش هم در کشور ظهور کرده و با وجود آن‌که رئیس جمهوری از شکست آن سخن به میان می‌آورد هرروزه در حال نفوذ بیش‌تر در ولایت‌های مختلف است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا