• انتشار: 6 فوریه 2021
  • ساعت: 12:51
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 54129
پرینت

ناتو: طالبان می بایست به تعهدات خود عمل کنند

ینس استولتنبرگ سر منشی سازمان اتلانتیک شمالی (ناتو) گفت هر تصمیمی در مورد افغانستان پرهزینه است و طالبان بایدن به تعهدات خود عمل کنند.

 ینس استولتنبرگ سر منشی ناتو به تازگی در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر بلژیک در مورد خروج نیروهای این سازمان از افغانستان گفت هر تصمیمی در مورد خروج یا ادامه حضور در افغانستان باید توسط کشورهای عضو گرفته شود.
استولتنبرگ با بیان این که هر تصمیمی بگیریم هزینه خواهد داشت، گفت: اگر افغانستان را ترک کنیم، تلاش‌های روند صلح و دستاوردهای حاصل از مبارزه با تروریزم در سال‌های اخیر ممکن است به خطر بیفتد و این خطر هم وجود دارد که افغانستان بار دیگر به یک پناه‌گاه امن برای تروریزم بین‌المللی تبدیل شود.
سرمنشی ناتو با اشاره به اینکه شاید حملات علیه سربازان ناتو در افغانستان افزایش یابد، تاکید کرد: پیام من به متحدان ناتو این است که ما هر تصمیمی بگیریم باید کنار هم باشیم. ما با هم به افغانستان رفتیم و باید حضور خود را با هماهنگی ادامه دهیم و اگر زمان مناسب فرا رسید، باید باهم آن کشور را ترک کنیم.
وی در ادامه گفت: طالبان باید به تعهدات خود در زمینه قطع ارتباط با تروریست‌های بین‌المللی به ویژه القاعده عمل کند. خشونت باید کاهش یابد. ولی هنوز خشونت علیه غیرنظامیان و روزنامه نگاران در افغانستان ادامه دارد.
سرمنشی ناتو افزود افغانستان یکی از موضوعات اصلی در نشست وزیران دفاع ناتو در ماه جاری خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.