• انتشار: ۵ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۹:۱۱
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 23802
پرینت

ناتو: تا نابودی کامل طالبان در افغانستان می مانیم

جنرال جان نیکلسون فرمانده کال نیروی بین المللی (ناتو) در افغانستان گفته است که در استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان جدول زمانی مشخص نشده و تا نابودی کامل طالبان در افغانستان می مانیم.

به دنبال اعلام استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان، آقای نیکلسون به بی بی سی گفته تا دو سال دیگر گروه طالبان تمام مناطقی که اکنون زیر کنترول آنها است را از دست خواهد داد.

این فرمانده آمریکایی افزوده که با افزایش میزان حمایت بین‌اللملی از نیروی مسلح کشور، گروه طالبان چاره‌ای جز حاضر شدن در پای میز مذاکره ندارد. او تصریح کرده که روند صلح باید تحت رهبری دولت افغانستان باشد و “ارزش‌های حقوق بشری” و قانون اساسی حفظ شود.

جنرال نیکلسون می‌گوید گروه دولت اسلامی موسوم به “داعش” در شرق افغانستان در نتیجه فشار نیروی ضد تروریستم آمریکایی “نابود” شده و آنها سعی دارند که با توسل به فعالیت‌های “تروریستی” از جمله هدف قرار دادن غیرنظامیان در مساجد حضور خود را به نمایش بگذارند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که نظامیان آمریکا از افغانستان خارج نخواهند شد. آقای ترامپ دلیل این تصمیم را جلوگیری قدرت گرفتن گروه‌های پیکارجو عنوان کرد. او گفت بیرون شدن آمریکا از افغانستان، این کشور را به شرایط قبل از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بر می گرداند و خلاء به وجود آمده ‌را “تروریست‌”ها پر خواهد کرد.

بخش دیگری از استراتژی اعلام شده از سوی آقای ترامپ درباره پاکستان بود. رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد آمریکا دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌هایی مانند طالبان در پاکستان ساکت بماند. او گفت آمریکا میلیاردها دلار در اختیار پاکستان گذاشته ولی آنها به گروه هایی که عوامل بی‌نظمی و خشونت هستند، فضای امن داده‌اند.

فرمانده کل ناتو در افغانستان درباره وجود پناگاه امن گروه طالبان و شبکه حقانی در پاکستان گفت آمریکا و پاکستان در این مورد مذاکراتی سری را آغاز کرده‌اند و ایالات متحده خواهان همکاری پاکستان در مبارزه با تروریسم است.

او افزود که هرچند دولت دونالد ترامپ به “قربانی‌های” پاکستان در “مبارزه با تروریسم” ارج گذاشته و در پی روابط خوب با آن کشور است، اما این روابط خوب به معنی آن نیست که “پناهگاه‌های امن تروریست ها” در آن کشور فعال باشد واز پاکستان به نیروهای آمریکایی و نیروهای دولتی افغانستان حمله شود.

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره تروریسم که یک ماه پیش منتشر شد، نیز گفته بود هرچند دولت پاکستان در سال ۲۰۱۶ عملیات‌ “موثری” را علیه گروه تحریک طالبان پاکستان انجام داده، اما این کشور اقدامات قابل توجهی را علیه طالبان افغان و گروه حقانی که در پاکستان “پناگاه امن” دارند به عمل نیاورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.