• انتشار: 15 جولای 2020
  • ساعت: 13:27
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45793
پرینت

ناتو: افزایش خشونت ها سطح اعتماد در پروسه صلح را کاهش داده است

به باور ناتو، پایان دادن به اختلافاتی که سال‌ها طول کشیده، تنها از طریق رسیدن به یک توافق سیاسی در روند صلحی که متعلق به تمام افغان‌ها است، ممکن است.

سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) گفت سطح کنونی خشونت‌ها در افغانستان و حملات طالبان علیه نیروهای امنیتی افغان، قابل قبول نیست و باعث بی‌ثباتی و بی‌اعتمادی در روند صلح می‌شود.

در اعلامیه‌ی ناتو که روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۴ سرطان) منتشر شد آمده است طرف‌های جنگ اراده و ظرفیت‌شان را برای توقف جنگ در جریان آتش‌بس روزهای عید و دوره‌ی کاهش خشونت پیش از امضای توافق‌نامه نشان دادند.

به نقل از اعلامیه، ویروس همه‌گیر کرونا تأثیرات گسترده روی زندگی مردم داشته و نیاز است که طالبان درخواست سازمان ملل برای اعلام آتش‌بس بشردوستانه را بپذیرند. به گفته‌ی ناتو، طرف‌های درگیر باید موانع سر راه آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را برداشته و مسایل مربوط به رهایی زندانیان را به‌صورت فوری حل کنند.

به باور ناتو، پایان دادن به اختلافاتی که سال‌ها طول کشیده، تنها از طریق رسیدن به یک توافق سیاسی در روند صلحی که متعلق به تمام افغان‌ها است، ممکن است.

ناتو در بخشی از این اعلامیه تأکید کرده است به مأموریت مشورتی خود در فغانستان ادامه می‌دهد و حضور نیروهای این سازمان در افغانستان به شرایط بستگی دارد.

این سازمان از دولت و طالبان خواسته است به تعهدات‌شان عمل کرده و از تبدیل نشدن دوباره‌ی افغانستان به مکان امنی برای تروریستان، اطمینان دهند.

این درحالی است که طالبان و دولت افغانستان، هر دو یکدیگر را به نقض توافق‌نامه‌ی صلح دوحه متهم می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.