• انتشار: 29 جولای 2020
  • ساعت: 21:16
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46368
پرینت

ناتو: آتش بس سه روزه می تواند زمینه ساز مذاکرات بین الافغانی باشد

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) با استقبال از اعلام آتش بس سه روزه طالبان و دولت افغانستان اعلام کرد این اتش بس می تواند زمینه ساز گفت و گوهای بین الافغانی باشد.

سازمان پیمان انتلانتیک شمالی (ناتو) با نشر توییتی از اعلام آتش‌بس سه‌روزه در افغانستان استقبال کرد.

ناتو گفت برقراری آتش‌بس، در ایامی که گفت‌وگوهای صلح با هدف پایان جنگ جریان دارد، گام مهمی به شمار می‌رود.

ناتو امیدواری کرد آتش‌بس اعلام‌شده زمینه را برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی فراهم سازد.

 نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان نیز با نشر توییتی از اعلام آتش‌بس سه‌روزه در افغانستان استقبال کرد و گفت دو طرف باید این سمبول معنی‌دار را به یک فرصت تاریخی تبدیل کنند. اتحادیه اروپا آتش‌بس سه‌روزه عید را فرصتی برای کاهش خشونت‌ها و مذاکرات صلح عنوان کرده است.

 زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان نیز از اعلام آتش‌بس سه‌روزه از سوی گروه طالبان و دولت افغانستان در روزهای عید قربان استقبال کرده است.

فرستاده صبح امروز، چهارشنبه، هشتم اسد، در رشته توییتی نگاشته که امیدوار است عید پیش‌رو تفاهم و احترام را میان مردم افغانستان به میان آورده و آنان را به صلح پایدار یک گام نزدیک‌تر کند.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز از اعلام آتش‌بس استقبال کرده و گفته است که این سازمان امیدوار است که با رهایی زندانیان و کاهش خشونت‌ها، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.

 شام روز گذشته گروه طالبان اعلام کردند که رهبری این گروه از جنگ‌جویانش خواسته در ایام عید هیچ‌گونه عملیاتی را راه‌اندازی نکنند.

اعلامیه طالبان تصریح کرد هیچ جنگ‌جوی این گروه در جریان آتش‌بس اجازه‌ سفر به مناطق تحت حاکمیت نیروهای دولتی را ندارند. رهبری طالبان از جنگ‌جویانش خواسته که به نیروهای دولتی نیز اجازه سفر به مناطق تحت تصرف‌شان را ندهند.

ساعاتی پس از اعلام آتش‌بس از سوی طالبان، صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست‌جمهوری در رشته توییتی نگاشت دولت افغانستان اعلام آتش‌بس از سوی طالبان را یک گام مهم می‌داند، اما مردم افغانستان خواستار آتش‌بس دایمی میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان اند.

آقای صدیقی افزوده که رئیس‌جمهور غنی به تمام نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده است تا آتش‌بس سه‌روزه را رعایت کنند.

ارگ ریاست جمهوری تصریح کرده، تا زمانی که آتش‌بس از سوی طالبان نقض نشود، هیچ‌گونه عملیاتی را در برابر این گروه انجام ندهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.