• انتشار: 4 آگوست 2016
  • ساعت: 19:41
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 11899
پرینت

ناتوی کشورهای آسیای مرکزی برای مبارزه با تروریزم تشکیل شد

چهار کشور افغانستان، تاجیکستان، چین و پاکستان با یکدیگر گروهی را تشکیل دادند که می خواهند به طور مشترک علیه تروریزم در منطقه بجنگند.

طرح ایجاد گروهی مشتمل از این کشورها برای همکاری های اطلاعاتی و مبارزه علیه تروریزم پیش تر نیز پیشنهاد شده بود؛ اما در آن زمان تحلیل گران روسیه هشدارهایی نسبت به این طرح ارائه کرده و گفته بودند که چین با این طرح، نفوذی بسیار پیشتازانه در امنیت کشورهای آسیای مرکزی برداشته در حالیکه روسیه را نیز از این میان حذف کرده است. (ناگفته نماند که در آن زمان بسیاری از رسانه های روسیه نیز به منظور طرح اختلاف میان روسیه و چین، این نظرات تحلیل گران را بسیار برجسته کردند، اما این بار، این رسانه ها تاکنون خاموش بوده اند.)

 

روزنامه پاکستانی داون در گزارشی نوشت، که طرح ایجاد این گروه ابتکار چین است، اما جنرال راحیل شریف رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان می گوید که این گروه به پیشنهاد او تشکیل شده است.

 

روسای ستاد مشترک ارتش های چهار کشور افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و چین روز گذشته در ارومچی چین با یکدیگر دیدار کردند و اعلام کردند که این گروه ضدتروریستی را تشکیل داده اند.

 

بر اساس بیانیه ای مشترک که این چهار رئیس ارتش صادر کردند، این گروه قرار است اهدافی از جمله مطالعه وضعیت مبارزه علیه تروریزم، تایید سرنخ های وجود تروریزم، تبادل اطلاعاتی، ساخت ظرفیت برای مبارزه علیه تروریزم و آموزش مشترک نیروها در امر مبارزه با تروریزم را دنبال کنند.

 

لازم به ذکر است که روسای ارتش چهار کشور همچنین مانور نظامی ارتش چین را به تماشا نشستند که چطور اردوی کشور چین در تمرین نظامی شان، پایگاه های تروریستان را در مناطق دور افتاده و کوهستانی به طور زمینی و هوایی نابود می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.