امنیت و جرایمبرگزیده هاِتیتر یک

نابود کردن مافیا آسانتر از مبارزه با فساد می باشد/ سیستم قضایی افغانستان را می توان با پول خرید!

وی می افزاید:”مبارزه با فساد اداری در مقایسه با نابودی مافیا بسیار سخت تر است. زمانیکه من در بخش مبارزه با جرایم بودم، وزارت عدلیه امریکا، با یک سیستم قانونی و مشروع سر و کار داشتم، چیزی که در افغانستان وجود ندارد.”

سپکو می گوید:”طنز کلان این است که افغانستان بهترین سیستم قضایی را دارد که می توان با پول خرید.”

بازرش ویژه امریکا در بازسازی افغانستان(سیگار) اما تاکید می کند با سارنوال ها/دادستان ها، نیروهای پلیس و قضات وفادار و شجاع زیادی در افغانستان کار کرده است؛ بسیاری از آنها اکنون دیگر حضور ندارند: این افراد یا گریخته یا تهدید و یا کشته شده اند و این بسیار دردناک است.

قابل ذکر است امریکا در طول ۱۳ سال گذشته بیش از ۱۱۳ میلیارد دالر را در پروژه های مختلف بازسازی در افغانستان هزینه کرده است، چیزی بیشتر از ۱۰۳ میلیارد دالری که امریکا بعد از جنگ جهانی دوم صرف بازسازی اروپا نمود.

از هر دالر ۲۹ سنت در افغانستان گم شده است!

بر اساس اعلام “کمیسیون امریکا” در بخش “پروژه های حین جنگ” که در سال ۲۰۱۱ منتشر شده از هر ۱ دالری که امریکا در افغانستان خرج کرده ۲۹ سنت آن در فساد اداری و یا مصرف بی مورد گم شده است.

سپکو در عین حالی تاکید می کند که نا امنی بزرگترین چالش در افغانستان است.

وی معتقد است فساد اداری، نا امنی و مواد مخدر سه ضلح مثلث مشکلات افغانستان است.

بازرس ویژه ایالات متحده در بازسازی افغانستان می گوید:”نا امنی سبب ایجاد فساد شده و فساد و نا امنی مواد مخدر را به وجود آورده است.”

جان سپکو در عین حال نسبت به آینده افغانستان امیدوار است؛ وی می گوید شرایط در افغانستان بهتر خواهد شد اما این کار آسانی نیست و به زودی محقق نخواهد شد.

The Independent newspaper based in UK

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا