• انتشار: ۲۱ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۱۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67835
پرینت

ناامیدی افغان های منتظر پرواز به امریکا

گروه ویژه داوطلبانه  Argo، می گوید که صدها افغان که در انتظار تخلیه از کابل پایتخت افغانستان به ایالات متحده هستند، به دلیل عدم مجوز وزارت امور خارجه امریکا برای خروج، مجبور به ترک پناهگاه های خود شده اند.

صدها تن از افغان های که انتظار تخلیه از کابل به امریکا بودند، موافقه وزارت امور خارجه امریکا برای پرواز را دریافت نکرده اند.

گروه ویژه داوطلبانه  Argo، می گوید که صدها افغان که در انتظار تخلیه از کابل پایتخت افغانستان به ایالات متحده هستند، به دلیل عدم مجوز وزارت امور خارجه امریکا برای خروج، مجبور به ترک پناهگاه های خود شده اند.

Argo  پروازهای چارتر تخلیه را از افغانستان انجام می دهد. سخنگوی این گروه گفت که آلبانیا، کوزوو، رواندا و اوگاندا برای پذیرش مؤقت افغان‌ها پیشنهاد داده‌اند، اما تنها با تائید دولت امریکا.

گفته می شود که داوطلبان هفته ها منتظر مجوز وزارت امور خارجه بودند و در نتیجه پول آنها برای اسکان مردم در پناهگاه ها تمام شد.

شهروندان امریکایی و کارمندان سابق دولت ایالات متحده و دیگرانی که در پروژه های تمویل شده توسط کشور مشارکت داشتند و همچنین خانواده های آنها در انتظار تخلیه افغان ها بودند. داوطلبان آنها را تشویق کردند که به خانه های خود بازگردند یا هزینه اقامت در سرپناه حین انتظار پرواز را بپردازند.

آرگو در تخلیه بیش از دو هزار نفر از افغانستان از جمله شهروندان و ساکنان ایالات متحده و همچنین افرادی که ویزای ایالات متحده دارند، کمک کرده است. بیشتر آنها در امارات متحده عربی هستند و منتظر پرواز به ایالات متحده و سایر کشورها می باشند.

در اوایل ماه اگوست، طالبان حملات خود را علیه نیروهای دولتی افغانستان افزایش دادند، در ۱۵ اگوست وارد کابل شدند و روز بعد اعلام کردند که جنگ پایان یافته است.

در دو هفته آخر ماه اگوست از میدان هوایی کابل که تحت حفاظت نظامیان امریکایی بود، شهروندان غربی و افغان‌های که با آنها همکاری می‌کردند تخلیه شدند.

در شب ۳۱ اگوست، قوای ایالات متحده میدان هوایی کابل را ترک کرد و به حضور نزدیک به ۲۰ سال نظامی ایالات متحده در افغانستان پایان داد. در اوایل ماه سپتامبر، ترکیب دولت موقت افغانستان به ریاست محمد حسن آخوند که در دوره اول حکومت طالبان به عنوان وزیر امور خارجه فعالیت می کرد، اعلام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.