• انتشار: ۱۷ قوس ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۴:۵۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4963
پرینت
وزارت امور مهاجران:

ناامنی فیزیکی و روانی علت اصلی مهاجرت شهروندان است

وزارت امور مهاجران در پی مهاجرت بی سابقه اتباع کشور طی سه ماه اخیر، اولین سمینار تخصصی مهاجرت؛ چالش ها و فرصت ها را در کابل برگزار کرد.

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران در این سمینار گفت که ناامنی فیزیکی و روانی بین مردم باعث شده است که تعداد کثیری از مردم دست به مهاجرت بزنند.

آقای بلخی گفت که این مهاجرت های فرصت ها و چالش های را به همراه دارد که با همکاری کشور مبدا و مقصد می شود چالش ها را به فرصت تبدیل کرد.

وی افزود که این عمل نیاز به یک برنامه ریزی درست و علمی دارد تا چالش های مهاجرت را به فرصت تبدیل کنیم.

وزیر امور مهاجران افزود، یک کمیته و یک کمیسیون با همکاری نهادهای بین المللی در قسمت حل مشکل بیجا شدگان داخلی و مهاجران تشکیل شده است.

همچنان اقای بلخی افزود که بازگشت دواطلبانه مهاجران را در ژنوا مطرح کردیم که هزینه این روند بیش از ۵۳۰ میلیون دالر است که قسمتی از ان نیز داده شده است.

براساس گفته های وزیر امور مهاجران در سال جاری ۶۰ هزار مهاجر به صورت داوطلبانه به کشور بازگشته است.

گفتنی است که این مقدار مهاجر در حالی در ۸ ماه سال جاری برگشته است که در سه ماه گذشته بیش از ۱۵۰ هزار تن دست به مهاجرت زده اند که این مهاجرت گسترده باعث واکنش های در سطح ملی و بین المللی شده است.

مارک باودن، معاون نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل در نشست امروز نیز گفت که ناامنی، بی ثباتی، نبود فرصت شغلی و تعلیمی، محدودیت های اقتصادی و انکشافی علت این مهاجرت هاست.

او گفت که باید از این فرصت های به نحو احسن استفاده کرد.

اقای باودن کشورهای فلیپین و اندونزی را مثال زد و افزود که این کشور از مهاجرت های خود استفاده مثبت کرد و سالانه درآمدهای کلانی از این ناحیه دارند.

معاون نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل همچنین افزود که افغانستان سابقه برگشت داوطلبانه به کشور را دارد و با سرمایه گذاری می شود پناهندگان را به کشور برگرداند.

او افزود که سازمان ملل در این عرصه همکاری های خود را ادامه خواهد داد.

در همین حال مایا امیر تونگا، نماینده کمیساریا عالی سازمان ملل در امور پناهندگان می گوید که حدود یک میلیون تن در کشور به دلیل ناامنی بیجا شده است که اگر به وضعیت بیجا شدگان توجه صورت نگیرد، معضلی دیگر خلق خواهد شد.

خانم امیرتونگا افزود که ۳۰ درصد کسانی که در دفتر کمیساریا در کشور یونان درخواست داده اند گفته اند که مدتی را در کابل به دلیل بیجا شدگی زندگی کرده اند.

وی همچنین افزود که با توجه به این مشکلات؛ حدود ۲۰۰ هزار پاکستانی نیز در ولایت های خوست و پکتیکا نیز مهاجر شده اند و باید به این افراد نیز توجه صورت بگیرد.

گفتنی است که در سه ماه اخیر نزدیک به ۱۵۰ هزار تن در کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی داده اند که علت اصلی این مهاجرت ها ناامنی بوده است.

اما دولت همواره در مذاکرات خود با کشورهای مقصد یا مهاجر پذیر گفته اند که شرایط زندگی در کشور مهیا می باشد و مهاجران باید به کشور برگردانده شود.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.