• انتشار: 29 جولای 2020
  • ساعت: 10:32
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46336
پرینت
رئیس جمهور غنی در نشست سام:

می خواهم طالبان را یک هفته دیگر پشت میز مذاکره ببینم!

رئیس جمهور غنی در نشست دو روزه کشورهای کمک کننده به افغانستان(سام) در کابل گفت حکومت در مبارزه با فساد جدی ست و همین طور قصد دارد ۵ هزار زندانی طالبان را به طور کامل آزاد کند.

رئیس جمهور غنی در نشست هیأت عالی رتبه که با مشارکت سازمان ملل و کشورهای کمک کننده افغانستان در کابل برگزار شده بود گفت دولت عزم جدی برای مبارزه با فساد دارد.

او گفت تاکنون کارهای زیادی در زمینه مبارزه با فساد انجام شده است ولی مواردی نیز است که توجه را جلب کرده است.

او به پرونده کرام‌الدین کریم، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان و مصرف میلیونی برای بازسازی دیوار سفارت افغانستان در آمریکا اشاره کرد.

آقای غنی از همکاران بین المللی افغانستان خواست تا بر روند بررسی پرونده ساخت دیوار سفارت افغانستان در آمریکا نظارت کنند.

اشرف غنی در سخنان خود همچنین از مردم پنجشیر خواست آقای کریم را از آنجا اخراج کنند و به نیروهای امنیتی کمک کنند که حاکمیت قانون را تطبیق کنند.

پیش از این فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در ماه جون سال گذشته میلادی کرام‌الدین کریم را در ارتباط با پرونده آزار جنسی زنان مقصر شناخت و او را به محرومیت دایمی از فعالیت در حوزه فوتبال و حدود یک میلیون دلار جریمه محکوم کرد.

چندی قبل نیز دادگاه حکمیت ورزش، محرومیت مادام العمر او را از حضور در تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال تائید کرد.

دادستانی افغانستان دستور بازداشت آقای کریم را صادر کرده ولی تاکنون موفق به این کار نشده است.

آقای غنی گفت :«پنجشیر سرزمین مدافع آزادی افغانستان و دره‌ای است که بالاترین ارزشهای این کشور را با خود دارد.»

به گفته او افرادی مانند کرام الدین کریم نمی‌توانند که حمایت این مردم را داشته باشند.

او افزود کرام الدین کریم باید مورد پیگرد قرار گیرد.

اشرف غنی با اشاره به ساخت دیوار سفارت آمریکا در واشنگتن و فساد در بودجه مبارزه با کرونا گفت موضوعات مربوط به فساد را دنبال خواهد کرد و هرکسی که در فساد دخیل باشد مورد پیگرد قرار خواهد گرفت و فرقی نمی کند که این افراد در کجا و در چه جایگاه و موقعیتی قرار دارند.

چندی قبل خبرگزاری پژواک در یک گزارش تحقیقی مدعی شد سفارت افغانستان در آمریکا برای بازسازی یک دیوار۷۰ متری، پیشنهاد ۸۸ هزار دلاری یک شرکت را رد کرده و این کار را از طریق شرکت دیگری با هزینه یک میلیون و ۸۲۵ هزار و ۸۳۹ دلار انجام داده است. وزارت خارجه و سفارت آمریکا این ادعا را رد کرده اند.

اداره عالی بازرس ریاست جمهوری افغانستان گفته بود یافته‌های ابتدایی آنها نشان می‌دهد که در خریداری تجهیزات پزشکی و اقلام دارویی برای مبارزه با کرونا در افغانستان نیز فساد صورت گرفته و همچنین از پول مبارزه با کرونا در برخی از ولایت‌ها اقلام غیرضروری خریداری شده است.

اشرف غنی در این نشست وعده داد پنجهزار زندانی گروه طالبان را رها و تعهداتش را در زمینه صلح با طالبان عملی خواهد کرد. ولی او از جامعه بین المللی خواست که با طالبان در این باره صحبت کنند.

او گفت که می خواهد در مدت یک هفته طالبان را در پشت میز مذاکره بیبیند.

وی افزود عید فطر برای یک آتش بس دایمی فرصت مناسب است.

رئیس جمهور گفت از زمان امضای توافقنامه آمریکا با طالبان که تاریخ دهم حوت سال گذشته امضا شد، بیش از ده هزار و ۷۰۰ نظامیان افغان کشته و یا زخمی شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.