• انتشار: 11 آوریل 2021
  • ساعت: 16:40
  • سرویس: علمی
  • کدخبر: 56632
پرینت

میمونی که بازی ویدئویی انجام داد

دانشمندان شرکت نورالینک متعلق به ایلان ماسک درون جمجمه یک میمون تراشه ای کار گذاشته اند که موجب می شود بتواند بازی ویدئویی انجام دهد.

شش هفته پیش تراشه ای در مغز یک میمون به نام “پیجر” کاشته شد. شرکت نورالینک نیز با پخش یک ویدئو از این میمون خبر را رسانه ای کرد.

در این ویدئو میمون با استفاده از یک جوی استیک این بازی را انجام می دهد. پیجر در این بازی مکان نما را به یک مربع رنگی وصل می کند. وقتی مکان نما را با موفقیت حرکت می دهد، از طریق لوله مقداری اسموتی موز به او داده می شود.

درحالی که پیجر از جوی استیک برای بازی استفاده می کند، تراشه نورالینک فعالیت مغز او را ثبت می کند و آن را برای تجزیه و تحلیل کاری مغزش هنگام حرکت دستش انجام می داده و به کامپیوتر می فرستد.

سپس در ادامه ویدئو جوی استیک از دستگاه جدا می شود اما میمون با کنترل سیگنال های مغزی توسط تراشه های نورالینک، همچنان به کنترل بازی ادامه می دهد.

از لحاظ نظری می توان از همین فناوری برای کنترل اندان مصنوعی، از طریق کاشت نورالینک برای انسان نیز استفاده کرد.

طبق توضیحات دانشمندان، این تراشه با استفاده از دوهزار الکترودی که به قشر حرکتی مغز این میمون وصل است، سیگنال های الکتریکی مغز را ضبط و رمز گشایی می کند.

ایلان ماسک نیز در توییتی اعلام کرد این تراشه که به صورت بی سیم شارژ می شود به افراد دارای معلولیت کمک می کند با مغزشان با گوشی های هوشمند کار کنند و سرعت شان از سرعت دست افراد عادی بیشتر باشد.

شرکت نورالینک قصد دارد با کار گذاشتن این تراشه در مغز، به درمان بیماری های مغز و اعصاب، آلزایمر و آسیب های نخاعی کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.